Pierwszy sierpień krwawyPowstał naród WarszawyBy stolicę uwolnić od złaI zatknęli na dachy, barykady i gmachyBiało-czerwonych sztandarów jak las. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00... ››
Pierwszy sierpień krwawy
Powstał naród Warszawy
By stolicę uwolnić od zła
I zatknęli na dachy, barykady i gmachy
Biało-czerwonych sztandarów jak las.
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Okolo 23 tysięcy żołnierzy, z których tylko część była uzbrojona, przystąpilo do walki pod wodzą komendanta warszawskiego okręgu płk Antoniego Chruściela (ps. "Monter"). Powstańcy dzielnie walczyli do 2 października 1944 r. Choć nie ociągnięto celów ani wojskowych, ani politycznych, to dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.
Pamięć poległym o wolność ojczyzny oddano w 66. rocznicę wybuchu powstania w całej Polsce, również w Radomsku. O godzinie 17.00 w naszym mieście słychać było syreny alarmowe. Tuż po nich w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął się wieczór "Warszawo ma...", podczas którego zgromadzeni radomszczanie mogli odśpiewać najpiękniejsze pieśni powstańcze.
Spektakl muzyczny, wyreżyserowany przez Barbarę Chutkiewicz, przygotował MDK wraz z Fundacją Inicjatyw Kulturalnych.
Młodzi radomszczańscy artyści wprowadzili wszystkich w klimat dawnych lat poprzez przepiękny śpiew i akompaniament, a nastęnie zaprosili publiczność do wspólnego śpiewu. Wśród wykonanych razem utworów znalazły się takie pieśni jak "Pałacyk Michla", "Hej chłopcy bagnet na broń" czy "Jesienny deszcz". Nie zabrakło także pieśni humorystycznych, pokazujących poczucie humoru warszawiaków - "Kto handluje" i "Serce w plecaku". Przybyli na spektakl radomszczanie aktywnie uczestniczyli w śpiewaniu kolejnych pieśni. Śpiewali nie tylko starsi, którzy znali piosenki jeszcze z czasów młodości, ale również rodzice z dziećmi i młodzież.
Na koniec licznie zebrana publiczność i wykonawcy odśpiewali hymn państwowy.
Na scenie zaprezentowali się: Paweł Bartnik, Paulina Białek, Katarzyna Kabzińska, Dominika Szwed - Kipigroch, Mirosława Łęska, Michał Łęski, Laura Normand, Marta Owczarek i Barbara Chutkiewicz. Akompaniowali im Mateusz Duda (fortepian), Anna i Kinga Kabzińskie (skrzypce) oraz Przemysław Wojciechowski (akordeon).