Tworzywa sztuczne, eko czy nie eko? trendy czy passe?

Tworzywa sztuczne, eko czy nie eko? trendy czy passe? Fot. freepik.com

Praktycznie wszystko w XXI wieku zawiera polimery w takiej czy innej postaci, sporo mówi się o żywności z zawartością plastiku. Z uwagi na to, że tworzywa sztuczne są trudne do rozkładu w czasie coraz częściej ekolodzy biją na alarm, aby ograniczyć zastosowanie tworzyw sztucznych, ich zastosowanie.

Współczesne problemy środowiskowe

Ochrona środowiska to nie wymysł, a konieczność. Odpowiedzialne korzystanie z ekosystemu to podstawa. Konformizm społeczeństw rozwiniętych w pewnym momencie XX wieku wymknął się spod kontroli powodując szkody w klimacie i nie tylko. Przyzwyczajenie do plastikowych opakowań, jednorazówek wszelkiego rodzaju, butelek PET trudno jest wyhamować. Nie jest to jednak niemożliwe. Za pośrednictwem kreowania mody na bycie naturalnym, wege ograniczono szkodliwy wpływ gospodarki na środowisko. Nawiązanie do natury widać w urządzaniu wnętrz, modzie odzieżowej, jak i innych dziedzinach jak motoryzacja, przemysł spożywczy. Doskonale znane są nam produkty bio, naturalne ozdoby wnętrz z recyklingu, czy samochody hybrydowe. Niewielkimi krokami nabieramy nawyków w segregowaniu odpadów, recykling surowców, zakupy produktów z drugiej ręki, odnawianie staroci itp.

Być eko

Bycie ekologicznym jest modne, ale niekoniecznie wygodne. tworzywa sztuczne jak sznurek poliestrowy sprawdzają się w wielu produktach. Do tego stopnia przyzwyczailiśmy się do plastiku wokół nas, że stworzono biodegradowalny plastik do złudzenia przypominający pierwotny polimer. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, bowiem na siłę bycie eko nie sprzyja ani środowisku ani cłowiekowi. doskonałym przykładem na to są jednorazowe naczynia, słomki, sztućce. Plastikowa zastawa szybko została zastąpiona papierową. wątpliwa w tym ekologia, bo przede wszystkim papierowe naczynia to wycinka lasów na uzyskanie papieru do ich wyrobu, ponadto nie są one funkcjonalne, rozpuszczają się pod wpływem wilgoci, temperatury i nie spełniają swojej funkcji. Najbardziej nietrafionym produktem ekologicznym eliminującym rzekomo plastik ze środowiska są słomki tekturowe, których zużycie jest kilkukrotnie większe co plastikowych. Podobnie jest z nićmi i sznurkami. naturalne włókna i sznurki może są zdrowsze i przyjazne naturze, jednak jakościowo sznurek poliestrowy staje się niezastąpiony gdy musi być wytrzymały, nieelastyczny, utrzymujący znaczny ciężar. 

Czy warto być trendy?

Jak w każdej dziedzinie również w byciu ekologicznym potrzebna jest równowaga. Tam gdzie jest to możliwe warto zastąpić plastiki naturalnymi materiałami, jednak przesada w kierunku eliminacji plastiku może być zgubna. Trendy są kreowane przez człowieka, tym samym wybierając ekologiczne rozwiązania możemy oddolnie kreować trendy i kulturę bycia eko w zrównoważonej formie. Bezwzględnie fanatyczne promowanie ekologicznych z pozoru jedynie rozwiązań nie jest właściwe i na szczęście przejściowe. Moda na papierowe torebki sklepowe już zwolniła na sile, podobny los czekają tekturowe naczynia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE