Trwały uszczerbek na zdrowiu – wszystko, co musisz wiedzieć

Trwały uszczerbek na zdrowiu – wszystko, co musisz wiedzieć Fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Jeżeli doszło do wypadku, podczas którego ucierpiało nasze zdrowie, wówczas możemy mówić o uszczerbku. W takiej sytuacji należy nam się odszkodowanie, a jego kwota będzie adekwatna do poniesionych przez nas obrażeń.

Kiedy wypłacane jest odszkodowanie?

Jak zapewne zdajemy sobie sprawę, wypadki na drogach mogą być bardzo poważne i nieść za sobą szereg przykrych konsekwencji. Jest to zdarzenie, które odcisnąć może piętno zarówno na naszym zdrowiu fizycznym, jak i na psychice.

Niejednokrotnie podczas takiego zdarzenia doznajemy obrażeń, które nie pozwalają nam wrócić do normalnego funkcjonowania jak przed wypadkiem. W takiej sytuacji odszkodowanie to właśnie forma rekompensaty, która powinna załagodzić fizyczne obrażenia, jak i psychiczne piętno związane z wypadkiem.

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że ciężko o taką sumę, która mogłaby nam wyrównać i zrekompensować poniesione krzywdy, jednak celem zadośćuczynienia jest choć w najmniejszym stopniu zrównoważenie nam poniesionych strat. Warto również podkreślić, że w odróżnieniu od innych świadczeń, odszkodowanie wypłacane jest wyłącznie jednorazowo.

Kiedy można mówić o trwałym uszczerbku?

Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje uszczerbków, których można doznać podczas wypadku samochodowego. Pierwszy z nich to uszczerbek długotrwały. Zgodnie z przyjętą definicją taki rodzaj obrażeń jest ciężki, wymaga długiego leczenia lub rehabilitacji, ale w długoterminowej perspektywie rokuje na poprawę i pełne wyleczenie.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu scenariusz już nie jest taki optymistyczny. Mówimy o nim wówczas, kiedy dochodzi do nieodwracalnych obrażeń ciała. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie brał również pod uwagę okoliczności, które doprowadziły do takiego stanu zdrowia.

Niestety nie w każdej sytuacji będzie nam przysługiwało odszkodowanie. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę jedynie zdarzenia, na które ani my, ani nasz stan zdrowia nie miały najmniejszego wpływu, czyli zostały spowodowane wyłącznie za sprawą czynnika zewnętrznego.

Od czego zależy wysokość świadczenia?

Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy określić procentowo, jak bardzo ucierpieliśmy w wypadku, co w takich sytuacjach może być niezwykle trudne.

W praktyce wygląda to tak, że dla każdego obrażenia ciała towarzystwa ubezpieczeniowe mają z góry przypisaną wartość procentową, która pomaga im określić, w jakim stopniu podupadliśmy na zdrowiu przez nieszczęśliwe zdarzenie.

Dla przykładu bliznom szpecącym nasze ciało przypisuje się maksymalnie 10-procentową wartość. Natomiast sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie samodzielnie funkcjonować, określana już jest jako 100-procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Jak możemy się domyślić, im większa przypisana wartość, tym samym zwiększa się również kwota odszkodowania, jakiej możemy się spodziewać. O kwocie ostatecznego odszkodowania decyduje kwota, na jaką byliśmy ubezpieczeni.

Wylicza się z niej procent uszczerbku na zdrowiu, jaki ponieśliśmy i w ten sposób powinniśmy otrzymać wartość, która będzie stanowiła wypłaconą nam sumę. Oczywiście, aby ubiegać się o odszkodowanie, będziemy musieli przejść jeszcze badania lekarskie, który wyda odpowiednie oświadczenie.

Aby tego dokonać, nasze wcześniejsze leczenie oraz rehabilitacja musi całkowicie dobiec końca. Istnieją jednak sytuacje, w których niezbędne jest leczenie długoterminowe. W takich przypadkach mamy czas na zgłoszenie się do ubezpieczyciela najpóźniej dwa lata od wypadku, w którym braliśmy udział.

Zgłoś się po pomoc

Ubieganie się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu może rodzić wiele pytań, a także wymaga dopełnienia kilku formalności. Nic dziwnego, że mogą nam one nastręczać sporych trudności, ponieważ są to sytuacje niecodzienne.

Może również okazać się, że kwota, którą otrzymaliśmy od ubezpieczyciela, nie rekompensuje nam strat finansowych, które ponieśliśmy w związku z tym, że trwale podupadliśmy na zdrowiu. I choć może to rodzić dodatkowo mnóstwo stresów i nieprzyjemności, to warto wiedzieć, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście.

Eksperci z firmy helper chętnie przyjrzą się naszej sprawie, udzielą bezpłatnej porady oraz opowiedzą o możliwych rozwiązaniach sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE