Tak mają wyglądać „glinianki” w Radomsku. Jakie będą atrakcje?

Tak mają wyglądać „glinianki” w Radomsku. Jakie będą atrakcje? Fot. wizualizacja - UM Radomsko

Jak już informowaliśmy na portalu Radomsko24.pl Miasto Radomsko otrzymało 7,5 mln zł z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na realizację projektu pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej Miasta Radomska poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno - wypoczynkowej „Glinianki”. Wartość całości zadania to 13 mln złotych. Publikujemy wizualizację inwestycji.

Projekt zakłada budowę wielofunkcyjnego parku podzielonego na różnorodne funkcjonalnie strefy o spójnym charakterze. Powstanie nowoczesne i przyjazne miejsce, w którym będzie można odpocząć, pospacerować, czy uprawiać sport. Całości dopełni różnorodna roślinność, drzewa, krzewy i kwiaty.

Co zostało ujęte w projekcie?

 1. Scena typu amfiteatr wraz z widownią plenerową

Amfiteatr zlokalizowany zostanie niemalże w samym sercu parku. Projekt zakłada budowę zadaszonej sceny wraz z widownią, która pomieści około 420 osób. Dodatkowo powstaną dedykowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózku inwalidzkim. Przeniesione zostaną tutaj niektóre wydarzenia związane z Dniami Radomska. Amfiteatr będzie służył ciekawym wydarzeniom kulturalnym, a także pełnił funkcję rekreacyjną – jako miejsce do wypoczynku w słoneczne i ciepłe dni.

 1. Stalowo-szklana interaktywna kładka z efektem pękającego szkła

To innowacyjny w skali całego kraju element architektury parku. Kładka zostanie zlokalizowana między dwoma nasypami tworząc szklany taras na wysokości 4 m. Szklane przejście zostanie wyposażone w interaktywne ekrany LCD imitujące pękanie szkła w momencie przejścia. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z popularnego i jedynego na świecie mostu szklanego w Chinach, który bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata.

Taka atrakcja zapewni ciekawe doświadczenia wśród zwiedzających ją turystów i podniesie atrakcyjność miejsca. Z tarasu będzie można podziwiać dużą część parku z zupełnie innej perspektywy oraz obserwować osoby jeżdżące rowerem po muldach. Przy schodach prowadzących na szklaną kładkę zamontowane będą platformy umożliwiające osobom niepełnosprawnym przemieszczenie się na samą górę.

 1. Ściana 3D do tworzenia grafik

Ściana w kształcie trójkąta o wysokości 3 metrów będzie służyła do wyrażania artystycznej ekspresji użytkowników parku, a w szczególności młodzieży. Powstała ściana będzie pełniła funkcję jednej z innowacyjnych w skali województwa atrakcji turystycznych. Ponadto budowa jej będzie miała na celu zmniejszenie aktów wandalizmu, do których dochodzi na skutek malowania ścian budynków, przez brak miejsc, w których można tworzyć street art’ową sztukę bez łamania prawa.

 1. Zespół fontann multimedialnych

To układ atrakcji wodnych z dyszami, tunelem i ekranem wodnym sterowanymi sygnałem cyfrowym.  Nowoczesna fontanna multimedialna będzie świetną atrakcją turystyczną oraz miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców. Wieczorne pokazy wody tańczącej w rytm muzyki wraz z projekcją obrazów na tafli wody, czy tryskającym strumieniu przyciągną tłumy turystów. Jest to bardzo ciekawa atrakcja, która za dnia będzie tworzyła przyjemny mikroklimat i sprzyjała spotkaniom towarzyskim na świeżym powietrzu, a wieczorem będzie pełniła funkcję pokazową.

 1. Zielone ściany

Powstaną we wschodniej części terenu, w miejscu naturalnych nierówności, na skarpie. Poza funkcją estetyczną budowa zielonej ściany umożliwi odpoczynek i ochłodę w ciepłe dni w przyjemnym otoczeniu natury. Zieleń wzdłuż granic działki stanowić będzie także element izolacyjny, który zapewni miejsce do odpoczynku bez hałasu. W ramach tej pozycji ujęto także montaż budek dla ptaków, domków dla jeży, psich stacji oraz poidełek dla pszczół i owadów. Minimalna powierzchnia ściany zielonej to 160,0 m2.

 1. Plac do gier

To specjalnie zaprojektowana strefa zabaw i sportu o nawierzchni trawiastej da możliwość zabawy w berka, „zbijaka”, czy badmintona. Dorośli uzyskają natomiast przestrzeń do uprawiania yogi, czy stretchingu.  Utworzenie placu do gier będzie elementem zachęcającym do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Wspólne spędzanie czasu na łonie natury, połączone z zabawą wpłynie na poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców, zachęci do uprawiania sportu oraz – poprzez obcowanie z naturą – uwrażliwi dzieci na potrzebę ochrony środowiska i dbałości o jego stan. Zniesione bariery architektoniczne umożliwią korzystanie z placu do gier również osobom z niepełnosprawnościami.

 1. Strefa chillout

Przestrzeń ta powstanie w zachodniej części działki i podzielona będzie na dwie funkcje:

 • strefa do leżenia na trawie – nawierzchnia trawiasta przeznaczona na relaks, odpoczynek, zabawy na świeżym powietrzu na łonie natury,
 • strefa z siedziskami.

Przestrzeń uzupełniona zostanie o liczne ścieżki spacerowe i elementy małej architektury.

 1. Strefa rekreacji rowerowej

W skład strefy rekreacji rowerowej wejdą takie elementy jak:

 • Tor trialowy

Tor trialowy powstanie w północno – zachodniej części działki. Będzie służył amatorom dyscyplin rowerowych. Tor składać się będzie z kilku sekcji zbudowanych ze skał, drewnianych kłód, podkładów kolejowych, które łącznie stanowić będą przeszkody o różnym poziomie trudności. Trial stanie się nie tylko wyczynową dyscypliną dla wąskiego grona sportowców, lecz wspaniałą formą ruchu dla wszystkich zainteresowanych.

 • Skatepark

Powstanie w zachodnio – południowej części działki.

 • Pumptruck

Rowerowy plac zabaw - pumptruck zlokalizowany zostanie w zachodnio-środkowej części projektu zagospodarowania terenu. Będzie to tor w całości wykonany z modułowych elementów. Tego typu obiekt może stanowić samodzielną formę aktywności lub współtworzyć kompleks sportowy. Pumptruck składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. W ramach budowy infrastruktury powstanie wyłącznie tor, który składać się będzie z modułowych elementów do skakania. W zakres całego toru wejdą takie elementy jak:

 • elementy typu pumtruck,
 • elementy typu north shore,
 • element typu vert,
 • element typu street workout.
 • Strefa dirt

Strefa będąca kompletem ziemnych konstrukcji nasypowych pozwoli miłośnikom górskich wycieczek na terenową jazdę rowerami, bez konieczności dalekich podróży, tym samym będzie to kolejna atrakcja turystyczna zachęcająca do odwiedzenia miasta. Strefa dirt stanowi alternatywę dla spokojnej, rekreacyjnej jazdy miejskiej.

 1. Boiska

W północno-wschodniej części działki planuje się zlokalizowanie 3 boisk do gier:

- boisko zielone do gry w piłkę nożną (wymiary: 24x12 m),

dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej (wymiary: 24x12 m): do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz tenis.

 1. Sensoryczny plac zabaw

Wydzielony zostanie w północno-wschodniej części parku. Nowy plac zabaw będzie zachęcał do aktywności i rozwijał świadomość ruchową dzieci. Elementy zlokalizowane na placu będą w kolorze niebieskim, jest to kolor nadziei, jednocześnie posiada kojące działanie na osoby ze spektrum autyzmu i zaburzenia rozwojowe. Sensoryczny plac zabaw:

 • wspomaga rozwój najmłodszych (panele zabawowe wymagają myślenia i koncentracji podczas zabawy – rozwój pamięci, interakcji, umiejętności szybkości działania),
 • zapewnia integrację dzieci i kształtowanie prawidłowych postaw,
 • zachęca do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, na łonie natury

W 2021 roku zostanie opracowana dokumentacja techniczna inwestycji. Kolejne dwa lata potrwa budowa.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko glinianki zagospodarowanie glinianek dofinansowanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE