Szykują się zmiany w dowodach osobistych. Wniosku nie złożysz przez Internet!

Szykują się zmiany w dowodach osobistych. Wniosku nie złożysz przez Internet! Fot. www.coi.gov.pl

Tylko cztery miesiące zostały, aby złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet. Od 2 sierpnia pojawią się bowiem nowe wzory dowodów.

Proponowana regulacja od 2 sierpnia br. wprowadzi do warstwy elektronicznej dowodów dla osób powyżej 12. roku życia drugą obok wizerunku twarzy cechę biometryczną, tj. odciski palców. Do warstwy graficznej powróci także podpis posiadacza.

Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że nie będzie już możliwości składania elektronicznych wniosków o wydanie dowodu osobistego.

Składanie online wniosku będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Projekt ustawy przewiduje 5-letni termin ważności dowodów osobistych wydanych dzieciom do 12. roku życia, 10-letni termin dla osób powyżej 12. roku życia, a 12-miesięczny dla osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe.

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r., które zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia do elektronicznych dokumentów odcisków palców i podpisu.

Wprowadzenie nowych dowodów osobistych nie oznacza konieczności ich wymiany przez wszystkich. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
dowód osobisty zmiany wniosek
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE