Szpiegowski samolot NATO latał nad regionem

Szpiegowski samolot NATO latał nad regionem Fot. U.S. Air Force photo

W środę, 20 stycznia 2021 r. mieszkańcy Bełchatowa zauważyli na niebie potężny samolot. Maszyna widoczna była również w okolicznych miastach. Jak się okazuje, był to samolot wczesnego ostrzegania i radiolokacyjnego nadzoru AWACS należący do NATO. Dlaczego się pojawił? Sprawę wyjaśniali dziennikarze Super Expressu.

Z pytaniem o AWACSa latającego nad regionem dziennikarze Super Expressu zwrócili się do najbliższego wojskowego lotniska - 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

- To statek służb sojuszniczych, więc nie mogę sprawy komentować, bo nie mam do tego kompetencji – powiedział redakcji SE Michał Kolad, oficer prasowy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Dziennikarzom nieoficjalnie udało się ustalić, że wizyta AWACSa nie była związana ani z żadnymi działaniami ani ćwiczeniami i miała raczej charakter jednorazowy. Najprawdopodobniej był to lot treningowy.

AWACS to samolot wojskowy, rzadziej śmigłowiec lub sterowiec dozoru radiolokacyjnego, którego główną rolą jest wykrywanie innych statków powietrznych, a także statków wodnych za pomocą radaru odpowiedniej konstrukcji.

Więcej o:
województwo łódzki szpiegowski samolot nato awacs
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE