Szkolne obchody święta Niepodległości

Szkolne obchody święta Niepodległości Fot. Starostwo Powiatowe

O symbolicznej godzinie 11.11 we wszystkich szkołach w Radomsku odbyły się akademie z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, na których odśpiewano hymn, włączając się tym samym do akcji #SzkołaDoHymnu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, podobnie jak w innych radomszczańskich placówkach oświatowych o godzinie 11.00 rozpoczęły się akademie. W ZSDiOŚ do śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” wraz ze społecznością szkolną włączyła się naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Agnieszka Skura – Garbaciak. Oprócz święta Niepodległości, ślubowanie złożyli uczniowie klas I logistyki wojskowej.

Uroczystość tą rozpoczął kapitan Paweł Jędrych z 25. Batalionu Logistycznego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbierając meldunek od kadetów. Wśród zaproszonych gości byli także porucznik Przemysław Stemplewski - szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim. W uroczystości uczestniczyli również Edyta Depta – dyrektor Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku oraz Waldemar Gołąb – starszy cechu oraz grono pedagogiczne i licznie przybyli rodzice. Uczniom pierwszych klas mundurowych został nadany stopień młodszego kadeta, pozostałym klasom odpowiednio kadeta, starszego kadeta oraz kadeta sztabowego.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z listopada 1918. Oprawa muzyczna oraz recytowane wiersze i śpiewane pieśni patriotyczne pomogły zrozumieć uczucia walczących o niepodległość. Na zakończenie  dyrektor Agnieszka Łukomska wręczyła nagrody uczniom biorącym udział w konkursach o tematyce Niepodległości. Po uroczystości zaproszeni goście oraz rodzice zostali zaproszeni na poczęstunek.

W akcję „Szkoła do hymnu” włączyli się również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku. Wzorem ubiegłego roku, cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego i uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Również w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku odbyła się  akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dyrektor Ewa Grodzicka podkreśliła w swoim przemówieniu, iż święto przypadające 11 listopada to dzień, z którego powinniśmy się cieszyć i radośnie przeżywać. Jest to bowiem jeden z najważniejszych dni w historii naszej Ojczyzny.

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który pokazywał, w jaki sposób na przestrzeni dziejów Polska stawała się wolna i niezależna. Rys historyczny obejmował nie tylko 1918 rok, ale również czas zaborów oraz pierwszą i drugą wojnę światową. Opowieści o dawnych czasach przeplatane były piosenkami – „Białe róże” (śpiew – Justyna Pechta, gitara – Patrycja Niegowska – z klasy I liceum rehabilitacyjno-zdrowotnej – absolwentki gimnazjum – I LZG), „Szara piechota” (śpiew – dziewczyny z kl. I LZG oraz Dominika Musiał z klasy I liceum o profilu mundurowym) oraz „Miasto 44” (Dominika Musiał, Natalia Cywińska z klasy I LZG oraz chór dziewczyn z tej samej klasy).

W dalszej części akademii można było usłyszeć wykład dr. Tomasza Nowaka (Muzeum Regionalne w Radomsku, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku). W swoim wystąpieniu prelegent zawarł kilka lokalnych ciekawostek, m.in. fakt, że dwie z trzech osób tworzących Radę Regencyjną (namiastka rządu w 1918 roku) pochodziły z naszych stron. Na prezentacji multimedialnej zaprezentowano zdjęcia sprzed stu lat. Wiele z tych fotografii przedstawiało dawne Radomsko.

Natomiast na filmie można obejrzeć uroczystości z obchodów w I Liceum Ogólnokształcącym im. F. Fabianiego w Radomsku.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku.

Czytaj także: Ślubowanie klas pierwszych w Przedborzu

Więcej o:
101. rocznica odzyskania niepodległości radomsko I lo radomsko zsdioś radomsko mazurek dąbrowskiego szkoła do hymnu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE