Afrykański pomór świń to niewątpliwie zagrożenie dla gospodarki, a w szczególności dla hodowców trzody chlewnej. O tym, jak zabezpieczyć się przed wirusem rozmawiano podczas szkolenia organizowanego przez ŁODR w Bratoszewicach.
- Choć Powiat Radomszczański wolny jest od przypadków wirusa ASF, to wiemy, że już jest w odległości 60 km od granic województwa łódzkiego – podkreślała podczas spotkania z hodowcami Starosta Radomszczański, Beata Pokora. Cieszę się, że tak wielu z was zainteresowanych jest tym niewątpliwie ważnym tematem.
Spotkanie poprowadził m.in. Powiatowy Lekarz Weterynarii, który zaznaczał, że wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia. - Na pewno z wprowadzeniem zasad bioasekuracji poradzą sobie większe hodowle, obawy dotyczą mniejszych producentów trzody chlewnej — lek.wet. Tadeusz Płyk. Niestety, jeśli wirus przeniknie do gospodarstwa i spowoduje chorobę, trzeba wybić całe stado, zutylizować.
Warto wiedzieć, że do zarażenia ASF dochodzi przez bezpośredni lub pośredni kontakt z zarażonymi zwierzętami, ale też przez zakażoną paszę, wodę i wyposażenie pomieszczeń hodowlanych. Konieczne jest zatem zabezpieczenie świń przed kontaktem z dzikami, a paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Ważne jest też o utrzymanie czystości i dezynfekcji.
Info: Starostwo Powiatowe w Radomsku