Szkoła rolnicza w Dobryszycach świętuje 100-lecie istnienia

Fot. Wojciech Bojdo, Sebastian Nems

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach ma 100 lat. Z tej okazji, w piątek 6 października 2023 r. zorganizowano jubileuszową galę.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta. Po nabożeństwie nastąpiło odsłonięcie okolicznościowej tablicy. Aktu tego dokonali: minister rolnictwa Robert Telus oraz wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

- To dla nas wyjątkowy dzień. Nasza szkoła to wspaniała historia, wielu wykwalifikowanych ludzi, wykształconych w murach tej szkoły – podkreśla Anna Wędzonka, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach.

W obchodach, które potrwają do wieczora uczestniczą obecni i emerytowani nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci. Nie brakuje również samorządowców a także przedstawicieli instytucji, z którymi placówka współpracuje. Obecny jest również biskup Andrzej Przybylski

Jednym z absolwentów szkoły jest Krzysztof Ciecióra – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Mam bardzo wiele wspomnień związanych z tą szkołą. Jest to jedna z lepszych tego typu placówek. Jest ona w sieci szkół ministerstwa rolnictwa. W Polsce takich szkół jest 60. To była bardzo dobra decyzja, że udało się kiedyś objąć patronat ministerstwa nad tą szkołą. To jest inne finansowanie, inne zarządzanie, bardzo dobre kierunki. We wszystkich tych szkołach odnotowujemy większą rekrutację niż to było w latach wcześniejszych – mówi Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa.

Z kolei minister Robert Telus zwrócił uwagę na znaczenie kształcenia w zawodach rolniczych, w których pracuje, łącznie z zawodami okołorolniczymi, 10 proc. społeczeństwa. Oznacza to 3 miliony pracowników.

– To jest cała dziedzina gospodarcza. Polska będzie silna, gdy ta dziedzina będzie silna – podkreślił minister.

Minister mówił, że do tego rozwoju niezbędna jest nowoczesna nauka.

– To Wy, nauczyciele, kształcicie naszą młodzież i przekazujecie zdobytą wiedzę, aby nasze polskie rolnictwo się rozwijało – stwierdził minister Robert Telus.

W ramach obchodów przygotowano część artystyczną oraz wystawę na której prezentowane są zdjęcia ukazujące historię szkoły oraz jej uczniów. Uroczystość to również okazja do wspomnień oraz spotkań absolwentów. Wielu z nich nie widziało się od wielu lat.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa sprzętu rolniczego.

------

Szkoła w Dobryszycach dołączyła do sieci szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 1 września 2009 r. Wówczas nazwa placówki zmieniła się z Zespołu Szkół Rolniczych na Zespół Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego.

Początki szkoły sięgają 1921 r., gdy na 50-hektarowym terenie byłego majątku ziemskiego Dobryszyce powstała męska szkoła rolnicza. Budynki folwarczne nie były jednak przystosowane do potrzeb nauczania. Budowę nowego gmachu szkolnego ukończono w 1928 r. Wówczas patronem szkoły został, i jest nim do dziś, Władysław Stanisław Reymont – pisarz, który się urodził w Kobielach Wielkich.

W latach 1946-1977 szkoła przechodziła wiele przekształceń, aby w 1977 r. stać się Zespołem Szkół Rolniczych.

Obecnie uczniowie mają do dyspozycji 2 budynki szkolne, gospodarstwo rolne i internat, a wolną przestrzeń między szkołą a internatem wypełnia piękny plac zieleni pielęgnowany i udoskonalany przez młodzież od lat 60. minionego wieku. Uczniowie i pracownicy szkoły mają optymalne warunki do pracy i nauki.

Szersza relacja z obchodów w serwisie informacyjnym FLESZ Radomsko24 – w piątek, 13 października 2023 r. Emisja o godz. 20.00 na www.radomsko24.pl, naszym fecebooku oraz kanale na YouTube.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powiat radomszczański dobryszyce szkoła dobryszyce szkołą rolnicza jubileusz 100-lecie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE