Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która miała miejsce w roku 1920.
W tym roku obchodzimy 104. rocznicę bitwy zwanej „Cudem nad Wisłą”. Na jego pamiątkę w całej Polsce organizowane są uroczyste obchody, podczas których Wojsko Polskie prezentuje swój sprzęt oraz poziom wyszkolenia.
Radomszczańskie obchody święta rozpoczęły się kilka dni wcześniej, bo od imprezy towarzyszącej jaką był patriotyczno-wojskowy piknik z „terytorialsami”.
15 sierpnia w Radomsku władze miasta złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego umieszczonej na fasadzie muzeum. Później, tradycyjne msza św. w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. św. Lamberta. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomniki-Grób Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza. Wartę honorową przed pomnikiem wystawiła 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej.
Tutaj Małgorzata Kańska-Kipigroch, zastępca prezydenta Radomska, przypomniała jak ważną rolę pełnią żołnierze Wojska Polskiego w naszym kraju.
- Dziś z dumą patrzymy na naszą armię zdolną sprostać zagrożeniom współczesnego świata. Żołnierze są blisko nas. Towarzyszą nam podczas uroczystości i rożnych wydarzeń. Także w tych trudnych chwilach, kiedy potrzebujemy pomocy w kryzysowych sytuacjach. Stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Dziękujemy im za oddanie, poświęcenie i gotowość do działania - podkreśliła.
Po zakończeniu głównej ceremonii złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci uczniów-żołnierzy Gimnazjum im. St. Niemca w Radomsku poległych za ojczyznę w 1920 roku w klasztorze Franciszkanów.
W ramach obchodów zaplanowano jeszcze koncert z okazji Święta Wojska Polskiego „Pamięci Dnia Zwycięstwa Bitwy Warszawskiej 1920" w wykonaniu Doroty Wasilewskiej, Julity Kożuszek, Kaliny Wasilewskiej - sala widowiskowa MDK o godz. 17.00, maraton filmowy w MDK (17 sierpnia od godz. 17.00) a do 16 sierpnia w MBP można oglądać wystawę książek „Klęska imperium zła: rok 1920”.
104 lata temu na przedpolach Warszawy polska armia powstrzymała bolszewicką ofensywę. Zacięte walki pod Radzyminem, Zielonką i Ossowem oraz w rejonie Modlina, nad Wkrą i pod Nasielskiem zmusiły wrogów do odwrotu. 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. pic.twitter.com/FxvHh6Yxxp
— IPN Kraków (@ipn_krakow) August 15, 2024