Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim wciąż jest trudna

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim wciąż jest trudna Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

Od dwóch tygodni widać coraz więcej pacjentów wymagających hospitalizacji. Lekarze zaznaczają, że większość chorych to teraz osoby młode: trzydziesto- i czterdziestolatkowie. W szpitalu tymczasowym w Hali Expo przebywa obecnie 159 pacjentów.

- Taka sytuacja nie występowała podczas dwóch pierwszych fal epidemii - zaznaczył dyrektor Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi Krzysztof Zarychta, który poinformował też, że kluczowy będzie przyszły tydzień, w którym będziemy mogli oszacować czy trzecia fala zaczyna wyhamowywać.

Dyrektor dodał także, że na najbliższy czas sytuacja jest opanowana, a personel oraz szpital są gotowi, aby móc objąć opieką nawet 272 pacjentów. Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe, jego ilość też jest wystarczająca. Natomiast jeśli chodzi o dostawy tlenu, dyrektor zaznaczył, że sytuacja jest ściśle analizowana, aby móc z wyprzedzeniem zorganizować dostawę tlenu, który jest podstawowym i niezbędnym lekiem do tego, aby pacjenci mogli przebywać w szpitalu.

Ordynator Szpitala Tymczasowego, dr Grzegorz Cieśla poinformował, że obecnie hospitalizowanych jest 160 pacjentów, 3 jest pod opieką anestezjologów na oddziale intensywnej terapii. W ciągu ostatnich trzech tygodni wypisano w sumie 131 pacjentów, natomiast walkę z covid-19 przegrało 14 pacjentów.

- Chciałbym przekazać wyrazy kondolencji i współczucia dla wszystkich tych rodzin – zaznaczył dr Cieśla.

Pacjenci mają stałą opiekę lekarską i pielęgniarską. Pacjenci, którzy zmarli, to głównie osoby w wieku powyżej 50 lat. W szpitalu tymczasowym znajdują się pacjenci w przedziale wiekowym od 24 do 80 lat. Na szczęście przebieg choroby u osób bez chorób współistniejących jest dość łagodny. W większości przypadków ci pacjenci bez żadnych powikłań zostają wypisywani do domu. Najkrótsze hospitalizacje trwały około 3 dni, a najdłuższe nawet do dwóch tygodni.

Jak informuje pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik – Gęsiak, aktualnie w naszym województwie podano już 460 tys. dawek szczepionki, a w kwietniu mogą rejestrować się osoby powyżej 60 roku życia. Od 12 do 24 kwietnia będą trwały zapisy osób urodzonych w latach 1962- 1973.

- Każdego dnia będzie uruchomiana możliwość rejestracji kolejnych roczników, ale osoba zainteresowana szczepieniem, może zarejestrować się w dniu innym niż ten, który został przydzielony jej rocznikowi. Zbliżamy się do szczepień powszechnych, które będą organizowane w miejscach, które dotychczas funkcjonują, ale też zostaną zasilone w inne punkty, uruchamiane w powiatach. Będzie to co najmniej jeden punkt szczepień w jednym powiecie, wynika to z tego, że każdy powiat ma inną liczbę ludności, natomiast średnio w każdym powiecie postawną dwa takie punkty – podkreśliła pełnomocnik.

- Punkty szczepień będą tworzone także w innych miejscach, takich jak apteki, będą mogły je realizować również samodzielne pielęgniarki, czy też samodzielni ratownicy, to także będą formy punktów szczepień typu drive thru, a to wszystko już w maju – dodaje Jolanta Kowalik-Gęsiak.

Długofalowym celem narodowego programu szczepień jest zaszczepienie przynajmniej jedną dawką, wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszego kraju do sierpnia br. Do końca czerwca jest plan, aby zaszczepić 20 mln osób.

- W tej chwili trwają prace organizacyjne, które polegają na dostosowaniu infrastruktury i procedur właściwych, aby te punkty mogły powstać. Pamiętajmy, że proces szczepień jest warunkowany przez dwie zmienne, po pierwsze dostawy szczepionki, a po drugie przez zainteresowanie szczepieniami – mówi Jolanta Kowalik-Gęsiak.

W tym miesiącu trwa jeszcze organizacja tych punktów, a częściowo zostaną one utworzone. W  maju jest przewidywany gwałtowny wzrost szczepień w naszym województwie jak również w całym kraju. Do punktów szczepień powszechnych, będą zgłaszały się osoby, które mogą być szczepione i nie ma co do nich żadnych wątpliwości. Natomiast osoby, które w ankiecie zaznaczą przynajmniej jedną odpowiedź twierdzącą, jeśli będzie istniała jakakolwiek wątpliwość, to tym osobom będzie zalecane udanie się do punktu populacyjnego, który jest już teraz punktem funkcjonującym. Wszystkie punkty szczepień będą włączone do aktualnie istniejącego systemu.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Więcej o:
województwo łódzkie koronawirus sytuacja szpital tymczasowy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE