Stanowisko starosty Beaty Pokory po artykule „Bezradni starostowie”

Stanowisko starosty Beaty Pokory po artykule „Bezradni starostowie”

Do naszej redakcji trafiło dziś stanowisko Beaty Pokory, Starosty Powiatu Radomszczańskiego, po ukazaniu się 3 lutego na portalu Radomsko24.pl, artykułu „Bezradni starostowie”.

Artykuł „Bezradni starostowie” do przeczytania w tym miejscu.

Stanowsko Beaty Pokory:

W poczuciu odpowiedzialności za interes społeczny zwracam się o publikację poniższego stanowiska Starosty Powiatu Radomszczańskiego.

Podczas konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego, który obradował w Radomsku 03 lutego 2020 r. poruszany był problem niedostatecznego finansowania oświaty. Ten problem wpływa na funkcjonowania Państwa Polskiego, poprzez pogorszenie poziomu kształcenia i wychowania młodych obywateli.

Trzeba sobie uświadomić, że oszczędzanie przez rząd na zadaniach cedowanych na samorządy dotyka przede wszystkim zwykłych obywateli, a nie urzędników i władze gmin czy powiatów. Oszczędzanie na oświacie, tworzenie licznych, 40-osobowych klas, redukcja etatów nauczycielskich, łączenie czy w końcu likwidacja szkół musi się odbić na uczniach i ich przyszłości. A przecież wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci uczyły się w nowoczesnych i wygodnych warunkach, żeby edukowali je dobrze wykształceni i mądrzy nauczyciele.

Dylemat: zapłacić nauczycielom, czy wyremontować zniszczoną drogę wymaga czegoś więcej niż „gierki” na internetowych forach – wymaga wielkiej ogólnopolskiej dyskusji na najwyższych szczeblach władz naszego kraju. Problem dojrzał już do tego,  żeby głośno przyznać, że brak pieniędzy na podstawowe zadania Państwa zagraża jego funkcjonowaniu. I w tym duchu, odpowiedzialności za państwo debatowali i apelowali starostowie podczas poniedziałkowego konwentu.

Problem niedofinansowania oświaty nie dotyczy tylko naszego powiatu, ale wszystkich powiatów w naszym województwie, niezależnie od tego, jaką opcję prezentują ich władze - wynikało to jasno z dyskusji podczas Konwentu. Wśród starostów obecnych na Konwencie nie znalazł się choćby jeden, który przyznałby, że kwota rządowej subwencji pokrywa obecnie wydatki ponoszone przez powiat
na oświatę.

Co smutne - jak podkreślano - im więcej szkół, tym większy deficyt. Na przykład w Powiecie Radomszczańskim luka finansowa spowodowana niewystarczającą subwencją oświatową wynosi około 9,3 mln złotych, w Powiecie Wieluńskim – ok. 6,5 mln złotych, a w Powiecie Zgierskim – aż ok. 20 mln złotych. W Powiecie Rawskim kwota, którą powiat musi dołożyć do funkcjonowania samego tylko Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, gdzie uczą się dzieci niepełnosprawne, to około 2 miliony złotych.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, zwracamy się do Państwa o poważne traktowanie tematów poruszanych przez samorząd powiatowy i nie sprowadzanie ich do poziomu dowcipów.

Więcej o:
konwent starostów konwent radomsko konwent starostów w radomsku
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE