Jak otworzyć własny biznes franczyzowy?

Jak otworzyć własny biznes franczyzowy?

Franczyza to coraz popularniejsza forma prowadzenia własnego biznesu, zdobywająca uznanie m.in. ze względu na rozłożenie kosztów między franczyzobiorcą a siecią oraz zniwelowanie ryzyka związanego ze zbyt dużą konkurencją. Jak każda forma prowadzenia działalności nie jest ona jednak automatycznym gwarantem sukcesu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak krok po kroku otworzyć własny biznes franczyzowy.

Znajdź atrakcyjny pomysł na biznes

Szukając atrakcyjnego pomysłu na biznes we franczyzie, atrakcyjność należy rozumieć nie tylko jako perspektywy potencjalnych zysków. Nawet franczyzodawcy, którzy nie wymagają od kandydatów doświadczenia w danej branży oraz nie stawiają innych wymogów formalnych, przeważnie szukają osób o odpowiednich predyspozycjach – zainteresowaniach, czy cechach charakteru. Doświadczenie nie musi być kluczowe, lecz warto znaleźć taki pomysł, który będzie pokrywał się z Twoimi umiejętnościami, pasjami, czy wiedzą, którą zdobyłeś w dotychczasowych miejscach pracy. Im bardziej będziesz w stanie zaangażować się w swoją nową firmę, tym większe szanse jej powodzenia. Propozycje franczyz z różnorodnych branż dostępne są pod tym adresem https://franczyzawpolsce.pl/.

Przygotuj się pod względem finansowym

Każda oferta franczyzowa ma ściśle sprecyzowane wymagania dotyczące finansów kandydata na franczyzobiorcę. Należy dokładnie zapoznać się z nimi, zanim jeszcze zdecydujesz się na pierwszy kontakt z siecią. Szczegóły te mogą bowiem decydować zarówno o Twojej możliwości dołączenia do systemu, jak też późniejszej rentowności biznesu. Sieci z reguły określają minimalną kwotę, z jaką należy liczyć się przy starcie. Obejmuje ona jednak zazwyczaj jedynie kwestie niezbędne do uruchomienia działalności. Korzystnie będzie dysponować większym zapleczem finansowym, niż wymagane, co pomoże w przypadku wszelkich nieprzewidzianych wydatków, a także pozwoli przetrwać ewentualne trudności i pierwszy okres po starcie, w którym o opłacalność biznesu może być jeszcze trudno. W późniejszym czasie na rzecz franczyzodawcy franczyzobiorcy uiszczają opłaty marketingowe, czy bieżące opłaty liczone w procencie od obrotu. Modele rozliczeń są bardzo różne, więc należy szczegółowo przeanalizować ten, który obowiązuje w wybranej sieci.

Rekrutacja

Gdy już jesteś pewny tego, że chcesz dołączyć do danego systemu franczyzowego, skontaktuj się z siecią. Proces rekrutacji jest w większości przypadków kilkuetapowy, a w jego trakcie sprawdzany jest pomysł na działalność, predyspozycje, a także wszelkie kwestie formalne. Kandydat ma też możliwość zapoznania się z przedstawicielami firmy, z którymi prawdopodobnie będzie mieć styczność również w dalszej działalności. To proces, w którym obydwie strony poznają siebie i mogą podjąć ostateczną decyzję odnośnie współpracy. Po przejściu rekrutacji w wielu przypadkach franczyzobiorcy otrzymują profity w postaci kompleksowych szkoleń, pomocy w aranżacji lokalu oraz działań marketingowych, dzięki czemu rozpoczęcie działalności może być łatwiejsze niż w przypadku indywidualnej, niezależnej firmy chcącej zaistnieć na rynku.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE