Na piątkowej sesji rady powiatu, radni przyjęli stanowisko w sprawie planowanej likwidacji w Sądzie Rejonowym w Radomsku, Wydziału Pracy w rozporządzeniu przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Radni wyrazili stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji.
Obrady III już sesji zostały rozszerzone o dodatkowy punkt w sprawie likwidacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydziału Pracy w radomszczańskim sądzie. Szerzej o tej sprawie pisaliśmy tutaj. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, w którym zmienia rozporządzenie w sprawie przekazywania niektórym sądom rejonowym rozpatrywania spraw z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych. Wydział pracy ma zostać przeniesiony do Sadu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przewidywany termin wejścia w życie rozporządzenia to styczeń 2019 roku. Do sprawy odniósł się radny Arkadiusz Ciach, który wystosował stanowisko sprzeciwiające się decyzji rozporządzenia ministra względem sądu w Radomsku. W uzasadnieniu radny argumentował, że takie działanie to obniżenie rangi sądu, niekorzystne również dla mieszkańców.
- W moim przekonaniu, ale nie tylko moim, prowadzi to do obniżenia rangi sądu rejonowego w Radomsku. Wydłuży drogę obywatela do sądu i naruszy jego prawo do korzystania z sądownictwa wymiaru sprawiedliwości. W myśl tego rozporządzenia, które ma wejść w życie w styczniu 2019 roku degradacji takiej mają ulegnąć sądy w dziesięciu miejscowościach. To nie jest wyróżnienie tylko degradacja sądu. W moim przekonaniu rada powiatu nie może przejść obojętnie nad tym do porządku dziennego, bo to szkodzi mieszkańcom. To jest działanie na szkodę mieszkańców powiatu przez Ministra Sprawiedliwości, który podległym sobie służbom zlecił opracowanie takiego rozporządzenia
- mówił Arkadiusz Ciach.
Pozostałe miejscowości, których dotyczy rozporządzenie to Świecie, Tuchola, Myszków, Słubice, Starachowice, Białogard, Drawsko Pomorskie, Gniezno i Wągrowiec.
Podobne zdanie w tej sprawie wyraził radny Wojciech Ślusarczyk, według którego rozporządzenie ministra jest sprzeczne z uzasadnieniem od tej decyzji.
- W uzasadnieniu projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ograniczenia kompetencji niektórych sądów czytamy m.in. że ministerstwo kieruje się potrzebą zapewnienia racjonalnej organizacji sądownictwa, jak również projekt ma zagwarantować realizację prawa obywatela do rozpoznania spraw w rozsądnym terminie. Wydaje mi się, że ograniczenie kompetencji niektórych sądów stoi w sprzeczności z tym uzasadnieniem. Wiemy wszyscy, jak wygląda sprawa komunikacji publicznej i z terenu gminy zdecydowanie trudniej jest się dostać pod względem liczby połączeń do Piotrkowa niż do Radomska. Dlatego też w mojej ocenie ten projekt nie gwarantuje polepszenia sytuacji w tym zakresie, tylko pogorszy sytuację mieszkańców naszego powiatu. Druga sprawa to to, że powiat radomszczański jest jednym z największych powiatów w Polsce i dlaczego to ograniczenie kompetencji sądu rejonowego ma dotknąć sądu, który obsługuje jedną z największych liczby mieszkańców?
- mówił Wojciech Ślusarczyk.
W tym samym tonie wypowiadała się radna Irena Bareła, która zwróciła uwagę na fakt, że w naszym mieście dobrze rozwija się strefa przemysłowa i dla tych pracowników wydział sądu pracy w Radomsku jest po prostu potrzebny.
- W związku z tym, że Radomsko jest miastem uprzemysłowionym i mamy strefę przemysłową, która się rozwija coraz to bardziej, jak również rolnictwo na terenie powiatu, więc sąd pracy oby był jak najmniej potrzebny, ale niestety coraz więcej osób z usług tego sądu korzysta. Dlatego dużym błędem byłoby gdyby ograniczyć dostęp mieszkańcom powiatu do możliwości korzystania ze swoich praw i dojazd do Piotrkowa byłby dla wielu osób wręcz niemożliwy, bo często osoby te nie mają na to środków
- mówiła Irena Bareła.
Stanowisko Rady Powiatu Radomszczańskiego w tej sprawie:
„Nasz sąd rejonowy funkcjonuje w mieście, które jest siedzibą dużego Powiatu i obsługuje 14 gmin. Sieć dróg i połączeń komunikacyjnych umożliwia swobodny i łatwy dojazd obywateli z terenu powiatu do siedziby sądu w Radomsku. Tak nie będzie w przypadku przeniesienia niektórych jego kompetencji do Piotrkowa Trybunalskiego. Doceniając znaczenie sądu dla społeczności lokalnej Rada Powiatu Radomszczańskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec zaplanowanemu przez Ministra Sprawiedliwości obniżeniu rangi Sądu Rejonowego w Radomsku i zawężeniu obszarów jego działalności. Jesteśmy przekonani, że opracowana decyzja negatywnie wpłynie na poczucie stabilności i bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu utrudniając realizację konstytucyjnej zasady dostępności obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Dlatego wzywamy Ministra Sprawiedliwości do powstrzymania się od decyzji godzącej w najżywotniejsze interesy mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego.”