Sprzedają alkohol nieletnim

Dwa przypadki sprzedaży alkoholu nieletnim odnotowała w ostatnim czasie radomszczańska Straż Miejska

Dwa przypadki sprzedaży alkoholu nieletnim odnotowała w ostatnim czasie radomszczańska Straż Miejska.
foto ilustracyjne. sxc.hu
22 kwietnia około godziny 19.15, podczas kontroli jednego z boisk sportowych, mieszczącego się w bezpośrednim sąsiedztwie z Zespołem Szkolno Gimnazjalnym strażnicy miejscy zauważyli dwóch młodych mężczyzn, którzy spożywali alkohol. - Po wylegitymowaniu okazało się, że są to osoby niepełnoletnie. Dokłane rozpytanie o miejsce zakupu alkoholu pozwoliło strażnikom na dotarcie do wskazanego sklepu oraz przeprowadzenie rozmowy ze sprzedawcą - mówi Jacek Porzeźyński, rzecznik Straży Miejskiej.

Drugi przypadek miał miejsce dzień później. Funkcjonariusz Straży Miejskiej obsługujący monitoring miejski, zauważył dwóch młodych mężczyzn spożywających alkohol. Patrol interwencyjny udał się w rejon parku Solidarności w celu wylegitymowania sprawców wykroczenia. Okazało się, że są to osoby nieletnie. Po rozpytaniu o miejsce zakupu alkoholu, jeden z nich przyznał się i wskazał sklep oraz sprzedawcę, który nie dopełnił obowiązku sprawdzenia dokumentu tożsamości w celu zweryfikowania wieku osoby kupującej alkohol.

Dokumentację służbową oraz sprawców wykroczenia przekazano Policji.

Sprzedawcom alkoholu przypominamy:

POLSKIE PRAWO ZABRANIA SPRZEDAŻY I PODAWANIA NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH OSOBOM NIEPEŁNOLETNIM. – Określa to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.)
Art. 15 stanowi:
- zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
- osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
- osobom do lat 18,
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Art. 43 stanowi:
Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.


Więcej o:
straż miejska alkohol interwencja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE