Wójtowie i burmistrzowie z powiatu radomszczańskiego przybyli 14 stycznia do Starostwa Powiatowego na spotkanie z przedstawicielami Zarządu Powiatu. Tematem prowadzonych rozmów był między innymi ten dotyczący wykonanych już remontów dróg oraz przyszłych inwestycji. Rozmawiano również na temat wspólnych przedsięwzięć na 2019 rok oraz o przygotowaniu służb i samorządów do sezonu zimowego, pod względem wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Jednym z pierwszych tematów poruszonych przez Zarząd Powiatu na spotkaniu z władzami gmin był ten dotyczący remontów dróg. Jak już wcześniej informował nowy zarząd, w swojej kadencji ma zamiar przeprowadzić przegląd dróg na terenie całego powiatu. Takie oglądy na prośby radnych, w niektórych miejscach już się odbyły. Włodarze gmin zostali zapewnieni, że nie tylko radni, również oni mogą wskazywać ich zdaniem drogi i ulice, które wymagają napraw. W ten sposób ma powstać audyt, który da szeroki ogląd tego w jakim stanie są drogi w powiecie.
Włodarze gmin już na spotkaniu wskazywali miejsca, którymi ich zdaniem należy w 2019 roku się zająć. Jednak zaznaczali, że czekają na decyzję powiatu, na jakich zasadach współpraca w kwestii remontów dróg będzie przebiegać, jaki będzie ich zakres oraz tego w ilu procentach gminy będą musiały się do tych inwestycji dołożyć.
- Dużo sobie obiecuje po tym co dzisiaj padło, odnośnie audytu dróg. Wszędzie przy drogach powiatowych, które biegną po terenie gminy Gidle, zarówno mieszkańcy, jak i kierowcy widzą, że tych potrzeb jest bardzo wiele. Są to głównie drogi w kierunku Włynic, Piasków i Śliwakowa. W głównej mierze jest to naprawa nawierzchni, ale tu wchodzi w grę ułożenie nowej nakładki asfaltowej
- mówił wójt gminy Gidle, Lech Bugaj.
Jeśli chodzi o gminę Wielgomłyny, to zarząd przyznał wójt Bogumile Dyktyńskiej rację, że most w Krzętowie należy do pilnych spraw.
- Ta sprawa ciągnie się już od wielu lat. W związku z tym, że są kłopoty z nawierzchnią, we współpracy ze starostwem planujemy podjąć się tego zadania. Ze wstępnych rozmów wiem, że koszt projektu wyniesie ok. 500 tys. złotych. Oczywiście starostwo oczekuje od nas wsparcia finansowego. Powiem szczerze, dla naszej gminy będzie to duży problem, ale spróbujemy ustalić wspólne stanowisko w tej sprawie. Jest to pilne zadanie. Nie zrealizowanie go, grozi zamknięciem mostu na jakiś czas
-mówiła wójt Bogumiła Dyktyńska.
Co do samej formy współpracy, jaką zaproponowało starostwo, odniósł się do niej wójt Kobiel Wielkich, Henryk Więckowski, który przyznał, że jest ona potrzebna. Wskazał również, które odcinki dróg wymagają remontu w Kobielach.
- Mamy dwie drogi powiatowe, które wymagają gruntownego remontu: Kobiele – Rzejowice wchodzące w teren gminy Kodrąb i druga droga w kierunku Gidel od Brzezinek przez Cadów – Cadówek – Ojrzeń. Te drogi są mocno zdewastowane. Remont tych dróg to nie jest zadanie na rok 2019, podejrzewam, że to musi rozłożyć się w czasie, nawet na całą kadencję. A to ze względu na to, że będzie to odcinek ponad 10 kilometrowy. Jeśli chodzi o współpracę, to ona jak najbardziej powinna być i to na wspomnianych dzisiaj zasadach, czyli w miarę obiektywnych i korzystnych dla obu stron
- mówił wójt Henryk Więckowski.
Poza tym wicestarosta Jakub Jędrzejczak poinformował włodarzy gmin, że zostaną poproszeni o to, aby udzielili starostwie informacji na temat tego, co ciekawego znajduje się w ich gminach, czym mogliby i chcieli się pochwalić. Bowiem starostwo zajmie się tworzeniem nowych szlaków turystycznych w naszym powiecie. Poruszono również temat nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców, którą to informację gminy będą musiały umieścić na swoich stronach internetowych.
Na spotkaniu obecny był też komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej z Radomska Mariusz Wojcieszko. Rozmawiano na temat kryzysowych sytuacji w okresie sezonu zimowego. Jak zauważył komendant PSP Wojcieszko zawsze warto jest skorzystać z sytuacji, w której obecni są wszyscy wójtowie.
- Na takim spotkaniu można sobie wyjaśnić wszelkie bolączki systemu zarządzani kryzysowego, doprecyzować informacje, aby działania w sytuacji realnego zagrożenia były dopięte na ostatni guzik. Nie stwierdziliśmy, jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną jakiś problemów. We współpracy z samorządami wszystko, jak do tej pory układa się bezproblemowo. Natomiast zawsze warto rozmawiać o takich szczegółach, jak np. dyżury pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, jak uruchamianie pewnych zasobów, którymi gminy dysponują. Warto to sobie przypomnieć żeby mieć na uwadze gotowość tych podmiotów. Również jeśli chodzi o współpracę z jednostkami OSP wygląda ona bardzo dobrze. Mamy 15 jednostek w krajowym systemie, które odpowiadają na każde wezwanie. Ich gotowość operacyjną mogę określić na bardzo wysokim poziomie
- mówił Mariusz Wojcieszko.
Spotkanie było też okazją do wręczenia burmistrzom i wójtom pamiątkowych medali z okazji 20-lecia powstania samorządu terytorialnego.