Spotkanie w sprawie budowy drugiego węzła autostradowego „Radomsko Północ”

We wtorek 2 lipca 2024 odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Radomska. Prezydent Jarosław Ferenc do wspólnej rozmowy zaprosił przedstawicieli Zarządu Powiatu Radomszczańskiego oraz burmistrzów i wójtów gmin naszego regionu. Spotkanie dotyczyło budowy drugiego węzła na autostradzie A1.

– Po oddaniu autostrady A1 do użytkowania wydaje nam się konieczne wybudowanie węzła nazwanego roboczo „Radomsko Północ”. Dla powiatu radomszczańskiego funkcjonowanie tylko jednego węzła powoduje duże utrudnienia. Miasto Radomsko się intensywnie rozwija, mamy rozbudowę strefy inwestycyjnej. Wiemy, że również w gminach ościennych takie strefy są tworzone i to spowoduje oczywiście zwiększenie ruchu. Po oddaniu obwodnicy Radomska, która będzie myślę, za 5 lat, ważne jest rownież to, aby był węzeł w Radomsku, gdzie alternatywnie będzie można zjechać z autostrady – mówi Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Na spotkaniu obecny był również przedstawiciel Powiatu Radomszczańskiego.

– Zarząd Powiatu Radomszczańskiego pozytywnie ocenie inicjatywę powstania kolejnego węzła na autostradzie A1. Zwiększyłoby to atrakcyjność Miasta Radomska. Jest to dzisiaj pierwsze spotkanie inicjujące, zdajemy sobie sprawę z tego, że na początku musi być zgoda gmin ościennych, na które ten węzeł by oddziaływał. Jesteśmy na samym początku i gdyby miało to funkcjonować, musimy włączyć w to lokalnych parlamentarzystów do pracy na rzecz takiego węzła – podkreśla Jacek Gębicz, wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego

Na spotkanie zaproszeni byli wszyscy włodarze gmin z powiatu radomszczańskiego. Sprawa węzła dotyczy szczególnie gmin: Ładzice, Dobryszyce i Lgota Wielka.

– Z punktu widzenia Gminy Lgota Wielka taki węzeł jest jak najbardziej wskazany. Przede wszystkim patrzymy na to, co wcześniej było, węzeł w Stobiecku Szlacheckim. Mieszkańcy mieli najkrótszą drogę do autostrady. Spotkamy się z Gminą Dobryszyce i Gminą Ładzice, aby ten temat sobie wyjaśnić. Myślę, że w tym miejscu, w okolicach Stobiecka Szlacheckiego taki węzeł byłby jak najbardziej korzystny – zauważa Kamil Barda, wójt Gminy Lgota Wielka.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański gminy węzeł a1
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE