Śnięte ryby w rzece Ner w województwie łódzkim! Wprowadzono zakaz kąpieli i połowu

Śnięte ryby w rzece Ner w województwie łódzkim! Wprowadzono zakaz kąpieli i połowu Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

W rzece Ner na terenie województwa łódzkiego ujawnione zostały śnięte ryby. Zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Śnięte ryby w korycie rzeki zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy. W nocy, podczas spotkania ze służbami, wojewoda wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. Państwowa Straż Pożarna i Policja podjęły działania w celu zidentyfikowania i oceny skali zjawiska.

Wczoraj w godzinach nocnych trwały czynności na terenie całego koryta rzeki Ner. Zostały zabezpieczone próbki zarówno wody jak i ryb i oddane do badań. Z ustaleń strażaków wynika, że w okolicy trzech miejscowości: Zbylczyce, Zimne i Parski znaleziono około 200 martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji.

W związku z tym, że nie są znane jeszcze wyniki i przyczyna tego zjawiska, a na tak małej rzece jest to zjawisko niepokojące, po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda wydał rekomendacje, by nie zbliżać się w tej chwili do koryta rzeki, nie wypasać w jej pobliżu zwierząt oraz nie korzystać z wody do żadnych celów, również rolniczych.

Bezzwłocznie po otrzymaniu pierwszych informacji o pojawieniu się śniętych ryb na rzece Ner (prawobrzeżny dopływ Warty) na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zwołaniu 13 sierpnia posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Po godzinie 1.00 w nocy Państwowa Straż Pożarna i Policja dokonywały inspekcji stanu rzeki na całej długości.

- Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać. Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy stosowne działania i decyzje o charakterze prewencyjnym – podkreślił na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.  

Powyższe rekomendacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po otrzymaniu oficjalnych wyników badań próbek (wtorek/środa).

- Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od dnia jutrzejszego (14.08) do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner - powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Aktualnie stan sytuacji:

- Podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego,

- Pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,

- Komenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru,

- Prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia,

- Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązana do pomocy przy odławianiu śniętych ryb. Funkcjonariusze PSP i OSP zostali wyposażenie w odpowiedni sprzęt do wykonywania powyższych czynności.

Więcej o:
województwo łódzkie ner śnięte ryby rzeka ner

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE