Skarbnicy z całego kraju wymieniają doświadczenia

Fot. Sebastian Nems, Wojciech Bojdo

W Warszawie rozpoczął się IV Krajowy Kongres Forów Skarbników. W wydarzeniu uczestniczą m.in. skarbnicy samorządów z terenu powiatu radomszczańskiego oraz bełchatowskiego. Patronat nad Kongresem objął portal Radomsko24.pl

Trwający przez dwa dni Krajowy Kongres Forów Skarbników to okazja do rozmów na temat stanu finansów w jednostkach samorządu terytorialnego, dyskusji o bieżących problemach i trudnościach w praktycznym stosowaniu przepisów prawnych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami władz centralnych, w tym Ministerstwa Finansów instytucji publicznych, samorządów, biznesu i oczywiście niezależnych ekspertów.

- Skarbnicy wymieniają się doświadczeniami, rozmawiają, dyskutują, słuchają bieżących prelekcji. Rok temu rozmawialiśmy, jak covid wpłynął na finanse samorządowe. Jednak od tego czasu pojawiły się liczne zmiany podatkowe, które wpływają na funkcjonowanie gmin, na ich dochody. Zmieniła się sytuacja związana z inflacją. A w ostatnim czasie wybuchła wojna w Ukrainie, która też ma swoje, nie tylko społeczne ale i gospodarcze konsekwencje dla jednostek samorządu terytorialnego – mówił Marcin Smala, wiceprezes zarządu w Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

Uczestnicy wydarzenia poruszają najważniejsze i najciekawsze tematy z zakresu finansów publicznych, rachunkowości, sprawozdawczości, inwestycji i planowania finansowego. Podejmują dyskusję na temat sytuacji finansowej samorządów, zastanawiając się jak zmienia się ona ze względu na nową legislację i czynniki zewnętrzne. Analizują również wpływ tych zmian na budżety jednostek publicznych.

- Uczestniczę we wszystkich Kongresach,. To bardzo ważne wydarzenie dla skarbników. Możemy wymienić wzajemne doświadczenia, rozmawiać o najbardziej newralgicznych dla nas sprawach. Staramy się tez wskazywać możliwości rozwiązywania problemów jakie napotykamy – podkreśla Aneta Maciążek, przewodnicząca Zarządu Forum Skarbników Województwa Łódzkiego.

Na Kongresie nie brakuje podsumowań i spojrzenia w przyszłość finansów publicznych. Biorąc pod uwagę aktualne wyzwania stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego, a związane z wojną w Ukrainie i przyjmowanymi w Polsce uchodźcami, w programie wydarzenia znajdują się również panele i wystąpienia z zakresu: Zasad finansowego funkcjonowania JST w procesie wsparcia uchodźców z Ukrainy na bazie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, a współorganizatorem działająca przy FRDL Krajowa Rada Forów Skarbników. Patronat medialny objął portal Radomsko24.pl

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
warszawa forum skarbików warszawa kongres skarbników warszawa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE