Ruszył pierwszy etap modernizacji miejskiej ciepłowni PGK w Radomsku. Ma być taniej...

Ruszył pierwszy etap modernizacji miejskiej ciepłowni PGK w Radomsku. Ma być taniej... Fot. PGK w Radomsku

Na terenie Zakładu Ciepłowniczego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku rozpoczęła się realizacja I etapu modernizacji miejskiej ciepłowni.

Modernizacja polega na budowie 4 kotłów gazowo-olejowych o mocy 12 MW wraz z magazynowaniem paliw.

- To pierwszy krok do zapowiadanej już wcześniej obniżki cen ciepła dla mieszkańców miasta korzystających z ciepła systemowego dostarczanego przez Zakład Ciepłowniczy. Koszt zadania ma wynieść około 8,5 mln zł przy częściowym udziale środków Miasta Radomska – czytamy w komunikacie PGK w Radomsku. 

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę firma Envirotech przystąpiła do rozpoczęcia robót przygotowawczych i organizacji placu budowy. 

Zestaw kotłów, do którego budowy właśnie przystąpiło Przedsiębiorstwo, jest częścią modernizacji Zakładu Ciepłowniczego polegającej na dekarbonizacji poprzez wprowadzenie nowego, wielopaliwowego miksu energetycznego.

W wyniku modernizacji paliwo węglowe ma zostać zastąpione:

    • olejem,
    • gazem,
    • biomasą
    • paliwem alternatywnym pochodzącym z odpadów RDF

- Szacunki wskazują, że w wyniku przeprowadzonych inwestycji radomszczanie będą płacić do 15 proc. mniej za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do 30 proc. taniej powinni zapłacić także za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Szacunki oczywiście są porównaniem cen, gdyby tych działań modernizacyjnych nie przeprowadzono – informuje PGK. 

Na budowę kotła na biomasę i Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów miejska spółka komunalna pozyskała dofinansowanie.

Czytaj też: PGK w Radomsku rozbuduje ciepłownię. Kocioł na biomasę ma przynieść korzyści mieszkańcom i środowisku

Więcej o:
radomsko pgk radomsko ciepłownia modernizacja remont modernizacja ciepłowni inwestycja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE