Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska: Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców

Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska: Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców Fot. M. Patalan

Po tym, jak na naszych łamach ukazał się artykuł, w którym poinformowaliśmy, że w Radomsku zawisły plakaty nawołujące mieszkańców do bojkotu obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowanych przez narodowców, do naszej redakcji trafiło oświadczenie Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.

Zobacz artykuł: Antyfaszystowskie symbole na ulicach Radomska. Oskarżenia wobec Młodzieży Wszechpolskiej

Oświadczenie Młodzieży Wszechpolskiej Radomsko oraz Ruchu Narodowego w związku z anonimowymi plakatami oskarżającymi o antysemityzm, szowinizm i fascynację hitleryzmem.

Karygodnego czynu dokonali autorzy anonimowych plakatów, które zawisły na terenie naszego miasta, narodowców oskarżono m.in. o antysemityzm, szowinizm i fascynację hitleryzmem. Zrównanie Polaków walczących na śmieć i życie z faszystami jest czynem wymagającym najwyższego potępienia, tym bardziej, że taki akt miał miejsce w rocznicę bohaterskiego zrywu Warszawy. Autorom przypominamy, że praktycznie wszystkie środowiska narodowe odcięły się od niemieckiego nazizmu. Szczególną ofiarę na ołtarzu Ojczyzny złożyły Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Olbrzymim hartem ducha i walecznością wykazali się m.in. Roman Rybarski oraz Jan Mosdorf, a Stronnictwo Narodowe uznawało nazizm za wypaczenie idei chrześcijańskiej. Na koniec do refleksji pozostawiamy słowa Jana Mosdorfa: Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. Nie są to są to wzory które chcielibyśmy naśladować.

Oświadzenie podpisali:
Pełnomocnik Młodzieży Wszechpolskiej na powiat Łukasz Koćwin
Pełnomocnik Ruchu Narodowego na powiat Marcin Budkiewicz

 

Więcej o:
1 sierpnia rocznica powstania warszawskiego młodzież wszechpolska radomsko ruch narodowy radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE