Antyfaszystowskie symbole na ulicach Radomska. Oskarżenia wobec Młodzieży Wszechpolskiej

Antyfaszystowskie symbole na ulicach Radomska. Oskarżenia wobec Młodzieży Wszechpolskiej Fot. M. Patalan

W nocy z piątku na sobotę (31 lipca/1 sierpnia) w pobliżu placu 3 Maja zawisły plakaty nawołujące mieszkańców Radomska do bojkotu obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowanych przez Młodzież Wszechpolską i środowiska narodowe. Możemy na nich przeczytać także o Krzysztofie K. Baczyńskim i Irenie Sendlerowej. Ich autorzy pozostają nieznani, na żadnym z plakatów nie ma podpisu.

- Kiedy w II RP Młodzież Wszechpolska zapoczątkowała swoją działalność, przyciągała do siebie osoby o poglądach szowinistycznych, fundamentalistycznych, nacjonalistycznych i antysemickich. [...] Fascynowały się hitleryzmem, były odpowiedzialne za Polskie Uniwersyteckie Getta Ławkowe, a także wprowadzenie Numerus Clausus, czyli ograniczenia miejsc dla kandydatów pochodzenia żydowskiego! [...] Bądź Patriotą/Patriotką 1 sierpnia pamiętaj o Bohaterach i powiedz stanowcze NIE neofaszystom - czytamy.

Plakaty na słupie ogłoszeniowym na placu 3 Maja zostały już zerwane, dalej jednak oglądać można dwa inne (przedstawiające sylwetki Baczyńskiego i Sendlerowej) na drzwiach w pobliżu Muzeum Regionalnego. Dodatkowo, na chodnikach w kilku miejscach w Radomsku (przy Baszcie, ZSE-E i Muzeum Regionalnym) narysowane zostały Trzy Strzały – symbol pierwotnie wykorzystywany przez niemiecką organizację Front Żelazny, który później stał się symbolem całego ruchu antyfaszystowskiego.

- Granice zostały przekroczone. Reprezentanci Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej powinni zabrać głos w sprawie tego ataku – mówi w filmie opublikowanym na swoim facebookowym profilu Anna Dziadkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy AK KWP NSZ „Do końca wierni".

- Apeluję w tym miejscu do władz: do pana prezydenta Jarosława Ferenca, do pani poseł Anny Milczanowskiej, do przewodniczącego Rady Miejskiej pana Rafała Dębskiego i innych radnych o reakcję w sprawie tych plakatów. Bo to jest fałszywa propaganda kłamstw i kalumnii na temat tych organizacji - dodaje.

autor: Mateusz Patalan

Więcej o:
młodzież wszechpolska radomsko plakaty antyfaszystowskie w radomsku ruch narodowy adomsko onr radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE