Rozwój płodu tydzień po tygodniu. Dowiedz się więcej o zmianach, jakie zachodzą w czasie ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu. Dowiedz się więcej o zmianach, jakie zachodzą w czasie ciąży

Okres życia płodowego to najbardziej dynamiczny czas rozwoju człowieka. W ciele płodu dochodzi wówczas do ogromu zmian, które mają wpływ na wykształcenie się poszczególnych organów i układów organizmu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z życia płodu, które będą ważne dla każdej ciężarnej kobiety.

Pierwszy trymestr – rozwój układu szkieletowego i narządów wewnętrznych

Od momentu zapłodnienia muszą minąć około 22 dni, aby serce dziecka zaczęło bić. To właśnie w okolicy 6. tygodnia embrion wkracza w fazę bardzo silnego wzrostu. Wykształcają się elementy układu kostnego, w tym głowa, szkielet i zalążki kończyn. W pierwszym trymestrze dochodzi do rozwoju kluczowych narządów, w tym serca, nerek i trzustki. Dziecku wykształcają się usta, a wargi zaczynają czuć dotyk.

W 10. tygodniu maluch potrafi już zginać i prostować rączki oraz nóżki. W okresie 3. miesiąca dziecko ma już określoną płeć, choć dla lekarza jest zbyt wcześnie, aby mógł określić płeć. W tym okresie życia płodowego maluch ma już odruch ssania, w pełni wykształcone kości, stawy i staje się bardziej ruchliwe.

Drugi trymestr – rozwój zmysłu dotyku i słuchu

Drugi trymestr ciąży to kontynuacja procesów rozwojowych, zwłaszcza zwiększanie umiejętności chwytania, poznawanie rączkami swojej buzi oraz intensywny rozwój zmysłu dotyku. W okolicy 16. tygodnia życia płodowego dziecko ma już włoski oraz paznokcie. To również w tym czasie wykształca się zmysł smaku. W tym czasie maluch ma rozwinięty układ słuchowy do tego stopnia, że słyszy bicie serca oraz szum krwi.

19. tydzień życia to rozwój brwi i rzęs, a także możliwość wyłapywania dźwięków z otoczenia. W okresie 6. miesiąca dzień upływa dziecku głównie na spaniu.

Więcej informacji na temat kluczowych procesów, które zachodzą w drugim trymestrze ciąży uzyskasz, wchodząc na stronę internetową https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/40-tydzien-ciazy/.

Trzeci trymestr – przygotowanie do przyjścia na świat

Siódmy miesiąc to ważny okres dla malucha. Wtedy dziecko otwiera oczy i zaczyna powoli ćwiczyć zmysł wzroku. Dziecku przyrasta też tkanka tłuszczowa, aby lepiej chronić malucha po urodzeniu. Zmianie ulega też skóra, która staje się bardziej gładka i znika z niej meszek. 9 miesiąc to czas, w którym dziecko jest w pełni przygotowane do wyjścia z łona matki. Zmienia się ułożenie malucha na pozycję głową do dołu. Macica powoli staje się zbyt mała dla intensywnie rosnącego płodu.

Jakie badania kobieta musi wykonać w czasie ciąży?

Okres starań o dziecko warto poprzedzić wizytą u lekarza ginekologa, który podpowie, w jakie suplementy warto się wyposażyć. Bez wątpienia w tym czasie należy sięgnąć po witaminę B12. Gdy dojdzie już do ciąży, kobieta powinna średnio raz w miesiącu pojawiać się u lekarza prowadzącego.

Na liście badań, które w okresie ciąży należy wykonywać regularnie, znajduje się morfologia, pomiar ciśnienia tętniczego, USG i badanie masy ciała. Jednorazowo warto wykonać również badania prenatalne, które określą ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE