Robot da Vinci będzie leczył w Łodzi raka prostaty

Robot da Vinci będzie leczył w Łodzi raka prostaty Fot. Adam Staśkiewicz/ materiały szpitala im. Kopernika w Łodzi

Robot, a w zasadzie zestaw chirurgii robotowej „da Vinci Xi”, specjalizujący się w leczeniu raka prostaty ma już za sobą pierwsze operacje w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. I, co bardzo ważne, zabiegi z jego udziałem są refundowane przez NFZ. W środę został przedstawiony na konferencji prasowej.

– Obecność tego robota w szpitalu im. Kopernika w Łodzi oznacza, że weszliśmy w zupełnie nowy etap leczenia chorób męskich. To prawdziwy mercedes wśród sprzętu do leczenia chorób męskich – mówił wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Da Vinci to przedłużenie rąk chirurga. Pozwala na wykonanie zabiegu w sposób wcześniej nieosiągalny. Pacjent leży na stole, a nad nim cztery niezwykle precyzyjne ramiona. Steruje nimi z pokoju obok, za pomocą specjalnych rękawic, wykwalifikowany specjalista od robotów i medycyny.

– Operacja raka prostaty wygląda teraz jak znakomita gra komputerowa – zachwala nowy nabytek Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi prof. Waldemar Różański kierujący tam Kliniką Urologii.

System komputerowy przekłada ruch dłoni i wzroku chirurga na robotyczny - optymalizując ruchy rąk i eliminując drżenia mięśni i poprawiając pole widzenia poprzez powiększenie pola operacyjnego i głębię obrazu.

Lekarze zwracają uwagę, że po operacji z udziałem robota, pacjenci dużo szybciej wracają do normalnego funkcjonowania. Pierwszy pacjent, który został zoperowany w poniedziałek, dziś już wyszedł do domu.

- To najnowocześniejszy system robotyczny na świecie. Jest skonstruowany specjalnie pod zabieg operacyjny – przyznaje dr Jacek Wilkosz, zastępca kierownika Kliniki Urologii w szpitalu im. Kopernika.

- Mamy teraz najpotężniejszą bazę leczniczą raka stercza w województwie łódzkim – podkreśla prof. Waldemar Różański.

Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca uwagę, że mimo wysokich kosztów operacji z udziałem robota da Vinci (to ok. 30 tys. zł, a koszt operacji metodą tradycyjną to 12 tys. zł, laparoskopową – 19 tys. zł), zabieg będzie refundowany przez NFZ.

Wicemarszałek Adamczyk zwrócił uwagę, że sprzęt rozpoczął pracę w listopadzie – miesiącu, w którym zwraca się szczególną uwagę na choroby onkologiczne typowo męskie i zachęca się do badań profilaktycznych pozwalających na ich wykrycie (tzw. movember). Szef NFZ zachęcał też do korzystania z rządowego projektu Profilaktyka 40 Plus, w ramach którego oferowane są darmowe badania dla osób po 40 roku życia.

Więcej o:
robot da vinci leczenie rak prostaty szpital kopernika łódź
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE