Raport pomocy uchodźcom w 20 dniu konfliktu zbrojnego w Ukrainie

Raport pomocy uchodźcom w 20 dniu konfliktu zbrojnego w Ukrainie Fot. ŁUW

Od wybuchu wojny w Ukrainie do woj. łódzkiego napływają uchodźcy trzema podstawowymi ścieżkami: indywidualnie, autobusami i koleją.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski trafiło 1,783 mln uchodźców (na 14.03.2022 r. do 15 godz.). Dokładne dane dotyczące liczby uchodźców, którzy przybyli indywidualnie i zostali na terenie woj. łódzkiego zostaną zebrane w momencie ich rejestracji do bazy PESEL oraz rozpoczęcia wypłacania wsparcia dla rodzin, które zgodziły się przyjąć uchodźców pod swój dach.

Od 24 lutego odbywają się stałe połączenia autokarowe pomiędzy Łodzią, a województwami przygranicznymi: podkarpackim i lubelskim. W związku z tym Wojewoda Łódzki już w pierwszych dniach wojny utworzył punkt informacyjny na Dworcu Łódź- Kaliska, przez który przeszły tysiące osób potrzebujących pomocy.

Oprócz tego do ośrodków zorganizowanych przez wojewodę codziennie przyjeżdżają uchodźcy, którzy są kierowani zarówno z województw przygranicznych z Ukrainą jak i z województw: mazowieckiego i małopolskiego.  

Wojewoda koordynuje każdy taki przejazd, który jest organizowany we współpracy z rządem, innymi wojewodami i samorządami. W tym celu zorganizował flotę 27 autokarów i 65 busów, których znaczna część to pojazdy Państwowej Straży Pożarnej.

Do woj. łódzkiego przyjechało do tej pory 6 pociągów, a w nich blisko 2300 osób. Uchodźcy, którzy wyrażają chęć pozostania w woj. łódzkim są przewożeni do miejsc zakwaterowania stworzonych przez wojewodę oraz samorządy. To kilkadziesiąt obiektów na terenie całego województwa.

40 % miejsc dla uchodźców stworzył wojewoda, a 60 % samorządy i organizacje pozarządowe na podstawie porozumień zawartych z wojewodą. Koszty przygotowanych miejsc pokrywa rząd.

We współpracy z marszałkiem województwa łódzkiego został stworzony punkt recepcyjny w Łódzkim Domu Kultury. To miejsce w którym na strudzonych podróżą uchodźców czeka miejsce do odpoczynku. Mogą tu zjeść ciepły posiłek, skorzystać z sanitariatów. Na miejscu w trybie 24-godzinnym pracują niestrudzenie przedstawiciele służb wojewody, wszystkich służb mundurowych jak również wolontariusze. Z pomocą przychodzą też codziennie wielu ludzi dobrej woli.

Cała pomoc humanitarna dla uchodźców jak i walczących Ukraińców, która płynie ze wszystkich powiatów woj.

łódzkiego trafia do łódzkiej firmy logistyczej Uniq Logistic, która jest partnerem wojewody w przekazywaniu naszej pomocy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i dalej na Ukrainę.

Cześć darów pozostaje w samorządach w celu pomocy uchodźcom, którzy pozostają na miejscu. Wszystkich którzy chcą zaoferować swoją pomoc uchodźcom zachęcamy do zgłaszania się przez rządową stronę www.pomagamukrainie. gov.pl

Więcej o:
ukraina powiat radomszczański solidarni z ukrainą wsparcie konflikt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE