Grupa młodzieży z radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w VII Międzynarodowym Obozie Młodzieżowym, który odbył się w tym roku w Izraelu. Organizatorem wyjazdu polskiej... ››
Grupa młodzieży z radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w VII Międzynarodowym Obozie Młodzieżowym, który odbył się w tym roku w Izraelu. Organizatorem wyjazdu polskiej grupy było Radomszczańskie Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wyjazd odbywał się od 24 lipca do 5 sierpnia. Po raz siódmy młodzież z Niemiec, Polski, Włoch, Turcji, Chin, Stanów Zjednoczonych i Izraela brała udział w projekcie, zainicjowanym przez niemiecki powiat Offenbach, którego celem jest integracja młodych ludzi ze wszystkich regionów partnerskich.
- Zaprosiło nas izraelskie miasto Kiryat Ono, które zorganizowało dwutygodniowy, wypełniony różnorodnymi zajęciami program - mówi Dorota Kałkusińska, organizatorka wyjazdu. - Podczas pobytu zwiedziliśmy Tel Aviv, Hajfę i Galileę. Niezapomnianym przeżyciem była kąpiel w Morzu Martwym, w Jeziorze Galilejskim oraz oglądanie wschodu słońca na Masadzie. Jednak dla nas najważniejsza była wizyta w Jerozolimie, gdzie zwiedziliśmy m.in. Bazylikę Grobu Pańskiego i Muzeum Holokaustu Yad Vashem - dodaje.
Wycieczki były przeplatane różnorodnymi zajęciami integracyjnymi i warsztatami tematycznymi. Młodzież uczyła się tradycyjnego tańca izraelskiego, gry na ludowych instrumentach oraz języka hebrajskiego.
- Wyjazd do Izraela to był świetny pomysł. Gdybym powiedział, że było to wspaniałe, to i tak powiedziałbym za mało - stwierdził Michał Pasak z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku.
- Nie tylko podszkoliłem swoje umiejętności lingwistyczne, ale też poznałem kulturę i obyczaje innych krajów. Nie można oczywiście zapomnieć o wspaniałych ludziach, których poznałem, i nie można ukrywać, że się z nimi zżyłem. Sam Izrael jako kraj zaskoczył mnie. Wydaje mi się, że większość ludzi ma zły obraz tego kraju, patrząc na niego stereotypowo jak na kraj zniszczony przez wojnę - kontynuuje.
Stałym elementem wymian wakacyjnych, organizowanych przez Radomszczańskie Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej, są prezentacje uczestniczących krajów. I tak, będąc w Izraelu, można było poznać kulturę, tradycje, szkolnictwo oraz historię Turcji, dalekich Chin czy USA. Grupa z Radomska przybliżyła innym uczestnikom projektu Polskę oraz nasz region w formie przygotowanych prezentacji multimedialnych o kulturze i tradycjach, a także filmu o systemie szkolnictwa. Wszystkim bardzo spodobał się polonez, zatańczony przez polskich uczestników podczas obchodów 70-lecia miasta Kiryat Ono. Piękna muzyka z „Pana Tadeusza” wzruszyła niejednego widza.
- Każda dotychczasowa wymiana młodzieży, jaką zorganizowałam, była bardzo ciekawa i jedyna w swoim rodzaju, jednak ta była wyjątkowa - podkreśla Dorota Kałkusińska. - Długo staraliśmy się, by ten projekt odbył się w Izraelu, ale ze względu na sytuację polityczną w tym kraju dopiero nasza trzecia próba zakończyła się sukcesem. Mieszkają tam wspaniali ludzie, niesamowicie gościnni, otwarci na inne kultury - dopowiada.
Przedmiotowy projekt był pierwszym, ale - jak zapewniają jego organizatorzy - na pewno nie ostatnim.
mmb
Artykuł pochodzi z Tygodnika Po prostu Informacje, nr wydania 32/2010 z 12 sierpnia 2010 r.