Radomszczanie uczcili pamięć poległych żołnierzy

W niedzielę 15 sierpnia radomszczanie oddali hołd poległym w czasie Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, jak również wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. O godz. 11.30 w... ››

W niedzielę 15 sierpnia radomszczanie oddali hołd poległym w czasie Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, jak również wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

 

O godz. 11.30 w Kolegiacie Św. Lamberta rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej poczty sztandarowe oraz zgromadzeni radomszczanie udali się pod Pomnik - Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty. Wśrod przybyłych delegacji znaleźli się m.in. trzej posłowie na Sejm RP - Jacek Zacharewicz, Krzysztof Maciejewski i Stanisław Witaszczyk, Prezydent Radomska Anna Milczanowska, Starosta Radomszczański Jerzy Kaczmarek, a także kombatanci czy przedstawiciele służb mundurowych.

 

Następnie kolumna przeszła pod tablicę upamiętniającą bohaterskich radomszczan, którzy polegli lub zaginęli podczas walk w 1920 r. Tam również złożono kwiaty, a także wysłuchano pieśni patriotycznych zagranych przez orkiestrę.

 

Bitwa Warszawska, stoczona w dniach 12 - 25 sierpnia 1920 roku i nazywana Cudem nad Wisłą, znajduje się na 18. miejscu pośród przełomowych bitew w historii świata. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

 

Wśród poległych w 1920 radomszczan znajdują się uczniowie-żołnierze gimnazjum Stanisława Niemca w Radomsku, m.in: Zygmunt Cejzyk, Ludwik Dziabor, Zygmunt Casik, Eugeniusz Jagodziński, Józef Nalewajka, Jan Obczasik, Józef Orłowski i Stefan Ślęzakiewicz. Podczas walk zaginęli: Aleksander Jędrzejczyk, Walerian Koperski, Czesław Winnicki i Zenon Zygering.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości

Więcej o:
wojsko święto wojska polskiego bitwa warszawska 15 sierpnia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE