Radomsko głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Radomsko głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego Fot. arch. redakcji

Do godziny 21.00 w niedzielę 9 czerwca można oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aby w wyborach oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem. Dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja wyborcza dopisze go do spisu wyborców.

Wyborcy otrzymają jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym. Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Żeby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Za to grożą konsekwencje przewidziane w Kodeksie Wyborczym.

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybierzemy 53 europosłów, o jednego więcej niż w wyborach w 2019 roku. 

Więcej o:
wybory 2024 wybory wybory radomsko eurowybory
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE