Radni powiatowi zdecydowali. Będą zmiany w statucie i 5 członek Zarządu Powiatu

Radni powiatowi zdecydowali. Będą zmiany w statucie i 5 członek Zarządu Powiatu Fot. Klaudia Gajda

Arkadiusz Ciach ostro o piątym – nieetatowym członku zarządu - nie będzie robił nic – tylko „zbijał bąki”. Radny Marek Rząsowski pytał o koszty stworzenia takiej funkcji oraz o kompetencjach i zadaniach wykonywanych przez piątego członka zarządu.

Podczas środowej sesji rady Powiatu Radomszczańskiego radni dyskutowali nad punktem dotyczącym zmian w statucie - wprowadzeniem zapisu mówiącego o tym, że rada wybiera Zarząd Powiatu składający się z 5 osób. Dotychczas były to 4 osoby (starosta, wicestarosta i 2 etatowych członków zarządu).

Piąty nieetatowy członek zarządu ma być jedynie członkiem „społecznym” a jego stanowisko ma nie być dodatkowym wydatkiem dla starostwa i ma nie tworzyć kosztów. Taka osoba pobierałaby jedynie dietę podwyższoną. Wnioskodawcami powołania piątego członka zarządu byli radni z Prawa i Sprawiedliwości.

- W związku z tym, że to klub radnych PiS przedłożył tę propozycję, czuję się zobowiązana powiedzieć kilka słów. Po pierwsze nieetatowy członek będzie mógł reprezentować radę na zewnątrz, na arenie publicznej, będzie to funkcja społeczna, nie będzie generować kosztów – mówiła Edyta Sapis-Drozdek, wiceprzewodnicząca rady powiatu radomszczańskiego.

Starosta Beata Pokora mówiąc o stanowisku i zadaniach piątego członka zarządu wytłumaczyła, że nie będzie miał pod sobą podległych pracowników oraz żadnych komórek, którymi będzie kierować.

Radny Marek Rząsowski podczas posiedzenia sesji, dopytywał dokładnie jaki będzie koszt utrzymania piątego członka zarządu.

- My mamy prawo pytać, jako radni czy opozycji czy koalicji. W moim przekonaniu radni są po to by zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi, we wniosku nie było żadnej argumentacji dlaczego mamy powoływać takiego członka, skoro nie był wymieniony zakres jego działalności – mówił radny Marek Rząsowski.

Szymon Zyberyng twierdził, że powołanie piątego członka zarządu na pewno nie będzie działać na szkodę rady powiatu i mieszkańców powiatu.

- Czy jest jakiś przepis złamany (podczas powoływania nieetatowego członka zarządu) nie, poczekajmy na osobę i na jej działania i to jest dla mnie w tym momencie fundament. Ja z pełnym przekonaniem będę głosować nad powołaniem takiego członka zarządu – mówił Szymon Zyberyng.

Więcej o:
sesja powiatu radomszczańskiego Radomsko sesja rady powiatu radni Rady powiatu radomszczańskiego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE