Punkty pobrań wymazów wznawiają pracę w weekendy

Punkty pobrań wymazów wznawiają pracę w weekendy Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Punkty pobrań wymazów w kierunku COVID19 w Łódzkiem wydłużają godziny pracy. W niedzielę testowanie rozpocznie nowy punkt pobrań w Głownie. W Łódzkiem będzie zatem 31 punktów wymazów, w których można skorzystać z bezpłatnego testu.

W czwartek 18 listopada wykonano w regionie 6411 testów (testy antygenowe i PCR) z czego 21% dało pozytywny wynik. Godziny pracy punktów Łódzki NFZ dostosowuje do rosnącej liczby zakażonych i potrzebujących testu chorych. W Łódzkiem w piątek odnotowano 1399 zakażeń, 2 tygodnie wcześniej 1030.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która prowadzi kilkanaście punktów wymazowych w Łódzkiem, wznawia pracę punktów w weekendy. Od najbliższej niedzieli 21 listopada w weekendy będą znów pracowały punkty WSRM w Bełchatowie, Łasku, Łowiczu, Poddębicach, Zduńskiej Woli oraz w Łodzi przy ulicy Wareckiej 2 i przy ul. Maczka 35. Także ZOZ Łęczyca wznawia pracę punktu przy Zachodniej 6 w weekend.

Od soboty 20 listopada mieszkańcy powiatu zgierskiego będą mieli dodatkowy punkt pobrań wymazów: w Głownie przy ul. Wojska Polskiego 32/34 (tel. 889 876 547). Punkt będzie pracował codziennie w godzinach: poniedziałek – niedziela 8:00 - 12:00.

Do chorych, którzy nie mogą skorzystać z testu w punkcie pobrań przyjedzie karetka wymazowa. W Łódzkiem jest ich 6.

Lista wszystkich punktów – na bieżąco aktualizowana – jest na stronie ŁOW NFZ

SKIEROWANIE NA TEST

Zlecenie na test w kierunku COVID-19 może wystawić:

- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

- lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

- lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl (od 29 października). 

Zlecenie na test można także uzyskać online lub telefonicznie, jeśli podejrzewamy zakażenie koronawirusem. Siebie lub dziecko możemy zapisać na test za pomocą prostego formularza, pod tym adresem

Formularz on-line to kilka pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą wskazywać na zakażenie. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zakaziłeś się koronawirusem. 

Mam zlecenie na test

Od momentu zlecenia testu pacjent podejrzany o zakażenie koronawirusem przebywa na kwarantannie. Jest z niej zwolniony tylko na czas podróży do punktu pobrań i z powrotem do miejsca pobytu. Do punktu pobrań trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Nie trzeba znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku. 

Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Jeżeli jednak podasz swój nr telefonu komórkowego na etapie wystawiania zlecenia, możesz otrzymać sms z sugerowanym terminem (dzień i godzina) oraz adresem mobilnego punktu w Twojej okolicy, w którym będziesz mógł wykonać badanie. System dokona dla Ciebie wstępnej rezerwacji tego terminu. Wystarczy, że w punkcie mobilnym pokażesz otrzymany SMS. Pamiętaj jednak, że ww. termin ma charakter orientacyjny.

Do punktu mobilnego udaj się najlepiej własnym autem lub pieszo. Nie ma rejonizacji, więc można się udać do tego punktu, który sam wybierzesz.

W drodze na badanie i z powrotem należy też zachować zasady dystansowania społecznego. 

Jak się przygotować do badania?

Minimum 2 godziny przed badaniem: 

- nie spożywaj posiłków

- nie pij

- nie żuj gumy

- nie płucz jamy ustnej i nosa

- nie myj zębów

- nie przyjmuj leków

- nie pal papierosów.

Wynik testu 

W Łódzkiem jest 20 laboratoriów COVID, do których trafiają wymazy z punktów pobrań. Wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Wynik widzi także lekarz POZ pod opieką którego jest chory.

W systemie znajdą się także wyniki testu na koronawirusa wykonane prywatnie, nawet jeśli wynik jest negatywny lub nierozstrzygający.

Więcej o:
województwo łódzkie nfz punkty pobrań wymazów weekend covid-19 koronawirus test

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE