Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Tadeusz Kubak powinien zrezygnować z pełnienia tej funkcji… to zdanie radnych z klubu KO

Fot. Klaudia Gajda

W piątek, 19 maja przed Urzędem Miasta w Radomsku odbyła się konferencja prasowa radnych miejskich Rafała Dębskiego i Łukasza Więcka z klubu Koalicji Obywatelskiej. Radni przedstawili efekty swojej kontroli w Urzędzie Miasta.

Chodzi o uchwałę przyznającą dotację dla Szpitala Powiatowego w Radomsku, w kwocie 200 tys. zł, miała być przekazana na zakup specjalistycznego mikroskopu... jednak jak się okazuje, ten sprzęt był już na wyposażeniu Szpitala w chwili podejmowania uchwały. Według radnych KO wiedzę, że tak jest miał przewodniczący rady Tadeusz Kubak.

- Jesteśmy świeżo po kontroli w Urzędzie Miasta, kontroli, która dotyczyła wykonywania uchwał rady miejskiej przez organ wykonawczy czyli przez Prezydenta Miasta Radomska. 30 marca na sesji Rady Miejskiej w Radomsku podejmowaliśmy uchwałę dotyczącą udzielenia dotacji podmiotowi leczniczemu. Nasz klub Koalicji Obywatelskiej wtedy głosował przeciw tej uchwale, głosował przeciw dlatego, że mieliśmy wątpliwości co do jej prawnej formy. Na sesji zadaliśmy pytanie panu przewodniczącemu czy uchwała została w sposób właściwy zweryfikowana i jest zgodna z prawem. Pan przewodniczący zapewnił, że tak właśnie jest. Stało się zupełnie inaczej i nasze obawy się potwierdziły. Otóż dotacja, która była przeznaczona na zakup mikroskopu operacyjnego, był on już własnością szpitala. A więc przyjmując tę uchwałę, nie mogliśmy jej przyjąć na zasadzie udzielenia dotacji na coś co ma być kupione… to coś zostało już zakupione. Przewodniczący wprowadził Radę Miejską w błąd, w mojej ocenie zrobił to najprawdopodobniej świadomie, a nawet jeśli nie to do takiej sytuacji dojść nie powinno – mówił Rafał Dębski.

Dziś, 19 maja po przeprowadzonej kontroli radni otrzymali dokument potwierdzający ich przypuszczenia.

- 9 maja prezydent Radomska poinformował dyrektora szpitala, iż zgodnie z ustawą o finansach publicznych, nie może przekazać dotacji na to zadanie publiczne – dodał Rafał Dębski.

Radni podczas konferencji wezwali Przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Kubaka do złożenia rezygnacji z pełnienia swojej funkcji.

Według radnych przewodniczący Tadeusz Kubak podczas sesji, na której uchwalano pomoc dla szpitala, wielokrotnie zapewniał, że sprzęt nie został jeszcze przez placówkę zakupiony.

Przewodniczący Tadeusz Kubak podczas rozmowy telefonicznej zapewniał, że podczas sesji nie wiedział, że sprzęt został zakupiony przez szpital. Wyjaśnia natomiast, że mikroskop był w placówce na testach, więc fizycznie taki sprzęt był w szpitalu.

-Później po testach pozostawiono go, jednak nie był on jeszcze zafakturowany, a o terminie faktury nic nie wiedziałem–tłumaczy przewodniczący.

Dodaje też, że ze stanowiska jakie w radzie miejskiej pełni nie zamierza rezygnować.

Prezydent Jarosław Ferenc zapewnia, że nie wiedział, iż sprzęt został zakupiony jeszcze przed sesją.

Przypomnijmy:

Podczas sesji Rady Miejskiej w Radomsku, 30 marca 2023 r., radni przyjmowali uchwałę w sprawie przyznania radomszczańskiemu szpitalowi dotacji w kwocie 200 tys. złotych na zakup mikroskopu operacyjnego.Radni podkreślali, że szpital należy wspierać, ale sytuacja do której obecnie doszło, wzbudza ich wątpliwości. Chodzi o czynsz w kwocie 150 tys. złotych miesięcznie, jaki radomszczański szpital ma płacić Starostwu Powiatowemu za wynajem pomieszczeń.

- Zawsze wspieraliśmy finansowo szpital i nadal chcemy to robić. Dotychczas nie mieliśmy żadnych wątpliwości, ale teraz jest jedno małe „ale”. Powinniśmy wszyscy wspierać szpital, a tymczasem starostwo będzie pobierać od szpitala opłatę za wynajem pomieszczeń. Wróćmy do opcji, że zarówno powiat, jak i miasto wspierają szpital. Teraz jest wszystko postawione na głowie. Ja się na to nie zgadzam – mówił radny Rafał Dębski.

Podczas dyskusji radny Rafał Dębski poinformował, że sprzęt na zakup którego ma zostać przekazana dotacja został już zakupiony i jest wykorzystywany w radomszczańskim szpitalu. Informację tę potwierdziła Beata Kowalska.

Ostatecznie za przekazaniem wsparcia finansowego dla szpitala zagłosowało 12 radnych. 7 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Dotacja dla szpitala wzbudziła wątpliwości radnych Rady Miejskiej w Radomsku

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
rada miejska tadeusz kubak platforma obywatelska koalicja rafał dębski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE