Dotacja dla szpitala wzbudziła wątpliwości radnych Rady Miejskiej w Radomsku

Dotacja dla szpitala wzbudziła wątpliwości radnych Rady Miejskiej w Radomsku Fot. Szpital Powiatowy w Radomsku

Przyjęcie uchwały dotyczącej przekazania z budżetu miasta dotacji dla Szpitala Powiatowego w Radomsku podzieliło radnych.

Podczas czwartkowej (30 marca 2023 r.) sesji Rady Miejskiej w Radomsku radni przyjmowali uchwałę w sprawie przyznania radomszczańskiemu szpitalowi dotacji w kwocie 200 tys. złotych na zakup mikroskopu operacyjnego.

Radni podkreślali, że szpital należy wspierać, ale sytuacja do której obecnie doszło, wzbudza ich wątpliwości. Chodzi o czynsz w kwocie 150 tys. złotych miesięcznie, jaki radomszczański szpital ma płacić Starostwu Powiatowemu za wynajem pomieszczeń.

- Zawsze wspieraliśmy finansowo szpital i nadal chcemy to robić. Dotychczas nie mieliśmy żadnych wątpliwości, ale teraz jest jedno małe „ale”. Powinniśmy wszyscy wspierać szpital, a tymczasem starostwo będzie pobierać od szpitala opłatę za wynajem pomieszczeń. Wróćmy do opcji, że zarówno powiat, jak i miasto wspierają szpital. Teraz jest wszystko postawione na głowie. Ja się na to nie zgadzam – mówił radny Rafał Dębski.

Z tą opinią nie zgadza się Tadeusz Kubak, przewodniczący Rady Miejskiej a zarazem lekarz pracujący w radomszczańskim szpitalu.

- Każdy pieniądz, który jest zainwestowany w zdrowie, jest bardzo potrzebny. Wszyscy leczymy się w szpitalu w Radomsku. Dziś jesteśmy zdrowi, ale jutro możemy być chorzy – stwierdził Tadeusz Kubak.  

Podobnego zdania jest wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Beata Kowalska, wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku.

- Nie mówmy o relacjach szpital - powiat radomszczański. Pamiętajmy, że większość pacjentów to mieszkańcy Radomska – podkreśla Beata Kowalska.

Podczas dyskusji radny Rafał Dębski poinformował, że sprzęt na zakup którego ma zostać przekazana dotacja został już zakupiony i jest wykorzystywany w radomszczańskim szpitalu. Informację tę potwierdziła Beata Kowalska.

Ostatecznie za przekazaniem wsparcia finansowego dla szpitala zagłosowało 12 radnych. 7 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Radny Jacek Gębicz złożył wniosek, by na najbliższą sesję został zaproszony dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku. Radni będą chcieli uzyskać informację na temat ponownego uruchomienia oddziału dziecięcego.

Czytaj też: Na co zostaną przeznaczone pieniądze, które szpital w Radomsku zapłaci powiatowi?

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko sesja rady miasta radomsko szpital radomsko dotacja dla szpitala
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE