Przetwory w słoikach - od czego zacząć i jak przygotować?

Przetwory w słoikach - od czego zacząć i jak przygotować?

W spiżarniach naszych babć regały uginają się pod ciężarem słoików z rozmaitymi warzywami i owocami. Przetwory większości z nas przywodzą na myśl czasy beztroskiego dzieciństwa i chwil spędzanych na wsi u dziadków. Okazuje się jednak, że przygotowywanie przetworów cieszy się dużą popularnością w obecnych czasach. Owoce i warzywa zamknięte w słoikach nie tylko zachwycają smakiem, ale również dostarczają wielu cennych witamin. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak robić przetwory, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Dlaczego warto samodzielnie robić przetwory domowe?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przygotowywanie przetworów owocowych i warzywnych. Wynika to z faktu, iż domowe wyroby są bardzo zdrowe i stanowią świetne dodatek do różnorodnych dań. Przygotowując je samodzielnie, masz pełną kontrolę nad ich składem. To Ty decydujesz, co znajdzie się w przyrządzanym dżemie, przecierze czy marmoladzie. Przygotowując przetwory w domu, nie musisz dodawać do nich dużej ilości cukru, konserwantów i barwników. Dzięki temu możesz zadbać o swoje zdrowie. Należy pamiętać, że dodatki zawarte w gotowych przetworach często niekorzystnie wpływają na organizm i wywołują problemy z układem pokarmowym oraz alergie.

Ponadto przetwory pozwalają cieszyć się smakiem wiosennych i letnich warzyw oraz owoców przez cały rok. Jest to szczególna zaleta w okresie zimowym, gdy dostępność do świeżych owoców i warzyw jest bardzo ograniczona. Dzięki przetworom urozmaicisz swoje posiłki, a dodatkowo dostarczysz organizmowi cenne witaminy, minerały i błonnik.

Jakie przetwory owocowe warto przygotować na zimę?

Gdy nadchodzi późne lato, rozpoczynają się zbiory rozmaitych owoców. Aby móc cieszyć się ich wspaniałym smakiem przez cały rok, warto przygotować z nich przetwory. Z owoców sezonowych możesz zrobić konfitury, syropy, powidła, nalewki, soki, musy, konfitury i dżemy. Najczęściej w słoikach zamykane są maliny, truskawki, śliwki, brzoskwinie, porzeczki, jabłka, gruszki i czereśnie. Wśród przetworów szczególną popularnością cieszą się dżemy, których przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy gotować owoce z odpowiednią ilością cukru i dodatkiem zagęszczającym, takim jak np. żelatyna. Dżemy zazwyczaj są przyrządzane na bazie truskawek, aronii, jagód, malin i moreli. Dużą popularnością również cieszą się te bazujące na owocach derenia jadalnego, zawierających bardzo duże ilości witaminy C, która doskonale wpływa na odporność organizmu.

Bardzo dużą popularnością wśród przetworów cieszą się także konfitury, które przygotowuje się poprzez smażenie owoców w gęstym syropie. Konfitury zazwyczaj bazują na porzeczkach, morelach, śliwkach, wiśniach i pigwach. Przetwory te stanowią doskonały dodatek do pieczywa, naleśników i ciast.

Najpopularniejsze przetwory z warzyw - jakie warto przygotować?

Warzywa to bardzo ważny element naszej diety. Warto dodawać je do każdego posiłku, aby dostarczyć organizmowi cennych witamin i minerałów oraz błonnika. Niestety w okresie jesienno-zimowym dostępność do warzyw jest bardzo ograniczona, przez co nasza dieta staje się mniej urozmaicona. Na szczęście można w łatwy sposób przygotować różnorodne przetwory bazujące na warzywach i cieszyć się ich smakiem przez cały rok. W słoikach warto zamknąć ogórki, cukinię, pomidory, paprykę, marchew, cebulę i fasolkę szparagową. Warzywa te możesz ukisić lub zakonserwować w occie bądź przy pomocy soli. Świetnym pomysłem na przetwory z warzyw jest passat to pomidorowa, konfitura z czerwonej cebuli, marynowana papryka, korniszony, sałatka szwedzka i cukinia w zalewie musztardowej. Ciekawą opcją jest również keczup z dyni, dżem z pomidorów, leczo w słoiku, przecier pomidorowy oraz klasyka, czyli ogórki kiszone.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowywaniu przetworów na zimę, to koniecznie odwiedź stronę internetową: https://www.warzywapolowe.pl/najlepsze-przetwory-na-zime-jakie-i-kiedy-robic-domowe-porady/. Znajdziesz na niej bardzo pomocne porady m.in. o tym, kiedy i jak robić przetwory.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE