Przegląd filmów "Żydowskie motywy" 21 i 22 września W MDK-u

21 i 22 września Dyskusyjny Klub Filmowy MDK Radomsko zaprasza na przegląd filmów ph. "Żydowskie motywy" w ramach Dni Kultury Żydowskiej.

foto ilustracyjne:sxc.hu21 i 22 września Dyskusyjny Klub Filmowy MDK Radomsko zaprasza na przegląd filmów ph. "Żydowskie motywy" w ramach Dni Kultury Żydowskiej.

21 września:

godz. 18.00 LAWNSWOOD GARDENS - dokument, reż. Paweł Kuczyński, 53 min.

Lawnswood Gardens to 53-minutowy filmowy portret światowej sławy socjologa profesora Zygmunta Baumana - intelektualnej twarzy polskiej prezydencji w EU. Trzonem filmu jest nieformalna, parodniowa wizyta wiosną 2010 roku prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej oraz reżysera Pawła Kuczyńskiego na Lawnswood Gardens nr 1, w domu profesora Zygmunta Baumana w Leeds, w Wielkiej Brytanii. Ponadto film, poprzez inscenizacje wydarzeń oraz wywiady, bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą ["Modernity and the Holocaust"] a Zimą o poranku. Opowieść dziewczynki z warszawskiego getta ["Winter in the Morning"], pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman.
Źródło: www.culture.pl

godz. 19.00 ALA Z ELEMENTARZA - dokument, reż. Edyta Wróblewska, 29 min.
Ala opowiada o tym jak przetrwała w gettcie podczas wojny, jak namówiła męża, Marka Edelmana, na studia medyczne, jak organizowała obozy dla dzieci z cukrzycą i o tym, jak musiała uciekać z kraju na skutek wydarzeń marcowych. Opisuje także swój udział w misjach medycznych do krajów trzeciego świata lub objętych wojną domową, oraz pomoc swojej ojczyźnie poprzez wspieranie demokratycznej opozycji i budowanie organizacji pozarządowych. Okazuje się, że Ala to nie tylko mała dziewczynka z elementarza, ale kobieta, która odmieniła życie setkom tysięcy ludzi.
Źródło: www.pffamerica.com

godz. 19.45 RACHUNEK SZCZĘŚCIA - dokument, reż. Irek Dorowolski, 74 min.

Stella Czajkowska, polska pianistka pochodzenia żydowskiego (ur. 1923), mieszkająca dziś w Szwe¬cji, opowiada dzieje swoje i rodziny, tragicznie nazna¬czone przez II wojnę światową. Szczęśliwe zbiegi okoliczności ratowały ją przed niechybną śmiercią w Auschwitz, Stuthoffie i z katastrofy statku. Na-strojowy film zilustrowany kolażami łączącymi animację z archiwaliami i rysunkami.
Źródło: www.filmweb.pl

godz. 21.00 OBIETNICA - filmkrótkometrażowy, reż. Kirsten Delholm, Henning Carlsen, 8 min.

Akcja „Obietnicy” dzieje się w Wilnie w okresie międzywojennym. Pomimo wielkiej biedy matka przepowiada swemu 10-letniemu synowi Romainowi świetlaną przyszłość. Tylko starzejący się Pan Piekielny wierzy w jej słowa, ale też zmusza chłopca do złożenia dziwacznej obietnicy; tylko czas pokaże czy Romain jej dotrzyma. Ten fragment rzeczywistości został opisany w Obietnicy poranka, autobiografii Romain Gary’ego, francuskiego dyplomaty i pisarza; trzech reżyserów przyrzekło wzajemnie sobie coś, co następnie przekształcili w film.
Źródło: www.jewishmotifs.org.pl

22 września
:

godz.18.00 PRZESŁUCHANIE - film animowany, reż. Udo Prinsen, 6 min.
Film opowiada historię ojca i syna zamkniętych w obozie zagłady. Syn, trębacz, jest przesłuchiwany do obozowej orkiestry by zwiększyć szanse przeżycia. Pluton egzekucyjny zadecyduje czy zostanie przyjęty. Ojciec słucha go z oddali…
Źródło: www.jewishmotifs.org.pl

godz.18.10 MIĘDZY KROPLAMI DESZCZU - dokument, rez. Kuba Karyś, Paulina Loszek, 94 min.

„Między kroplami deszczu” opowiada historie krakowskich Żydów ocalałych z piekła Holokaustu. Stella, Janka, Tosia, Aleksander, Janek będąc dziećmi przeżyli getto, obóz w Płaszowie, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Wielokrotnie cudem uniknęli śmierci. Czy to był cud, przypadek, wola Boga, a może tylko i aż szczęście. Wtedy – stąpając między kroplami deszczu – zadawali sobie takie pytania. Zadają je również dzisiaj. W filmie występuje jeszcze jedno „dziecko” – Niklas Frank – syn hitlerowskiego gubernatora, który w okupowanym Krakowie przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Dziś oni wszyscy wyruszają w ostatnią podróż w poszukiwaniu śladów i czasu, którego już nie ma. Podróż być może dla nich najważniejszą.
Źródło: www.jewishmotifs.org.pl

Wszystkie projekcje w sali kameralnej MDK. Wstęp wolny.

Ponadto, w ramach Dni Kultury Żydowskiej, 23 września o godz. 19.00, MDK zaprasza na koncert muzyki żydowskiej "P.G.R. Enthuzjazm". Jest to połączenie folkloru polskiego, muzyki klezmerskiej i jazzu.  Współorganizator Miasto Radomsko. Od 12 sierpnia do 15 września można oglądać  wystawę rysunków Tomasza Kuźnickiego - cykl rysunków ukazujących w dużej mierze zapomniane i niszczejące zakątki miasta np. przedwojenne fabryki – Braci Thonet, Mazovii, cegielnię miejską, młyny - Majtlisa & Rysia, Broszkiewicza. Na wystawę "Wojenne fotografie Faye Schulman" żydowskiej partyzantki zapraszamy od 7 do 20 września-Wystawa jest koordynowana przez Żydowskie Muzeum "Galicja" w Krakowie. 15 września nastąpi otwarcie poplenerowej wystawy fotograficznej "Kirkut". Prace będzie można podziwiać do końca września

Więcej o:
mdk miejski dom kultury kultura żydowska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE