Poseł Milczanowska spotkała się z samorządowcami, którzy otrzymają wsparcie na drogowe inwestycje

Samorządy z terenu powiatu radomszczańskiego otrzymają 8 487 921 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na realizację remontów, budowy oraz przebudowy dróg powiatowych i gminnych w 2022 r. O przyznaniu dotacji poinformowała podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Radomsku poseł Anna Milczanowska.

- Wiemy, że te inwestycje drogowe to ciągle wielkie zapotrzebowanie, bo tych pieniędzy przez wiele lat brakowało. Dlatego na terenie miasta i powiatu jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Bardzo się cieszę, że do Ziemi Radomszczańskiej powędruje kwota ponad 8 mln złotych. Niestety, nie wszystkim gminom udało się pozyskać te pieniądze, ale będą kolejne nabory. Obecnie trwa nabór do drugiej edycji Polskiego Ładu i część samorządów z naszego powiatu już wysłała wnioski. Z tego, co się orientuję, to większość z nich będzie dotyczyła dróg – mówiła Anna Milczanowska.

Przyznane środki zostaną przeznaczone na następujące inwestycje:

- Miasto Radomsko: remont ul. 11 Listopada oraz przebudowa ul. Obrońców Westerplatte (1 791 448 zł)

„Remont ul. 11 Listopada w Radomsku” (odcinka ul. 11 Listopada od ul. Krasickiego do ul. Generała Maczka oraz odcinka ul. 11 Listopada od ul. Prusa do ul. Kościowa)

Prace będą obejmowały: wymianę istniejących krawężników drogowych, obrzeży, wykonanie chodnika z kostki brukowej po prawej stronie jezdni, wykonanie utwardzenia chodnika po lewej stronie, budowa oświetlenia ulicznego (realizowana według odrębnego dofinansowania i nie została ujęta w niniejszym wniosku o dofinansowanie), regulację infrastruktury podziemnej, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej oraz nowego oznakowania poziomego i pionowego. Na odcinku od ul. Krasickiego do ul. Generała Maczka planowane jest wykonanie trzech przejść dla pieszych z wyniesieniem oraz jednego na odcinku od ul. Prusa do ul. Kościowa. Wszystkie przejścia dla pieszych zostaną dodatkowo doświetlone.

„Przebudowa ul. Obrońców Westerplatte w Radomsku”

Zadanie będzie polegało na: poszerzeniu jezdni do szerokości 5,5 m, budowie chodnika o szer. 2,0 m, wykonaniu systemu odwodnienia w postaci kolektora kanalizacji deszczowej, a także wykonaniu zjazdów indywidualnych, budowie linii kablowej oświetlenia ulicznego wraz z zabudową słupów oświetleniowych.

Ponadto dofinansowanie otrzyma „Rozbudowa ul. Żeromskiego i przebudowa ul. Reymonta od skrzyżowania z ul. Żeromskiego do posesji przy ul. Reymonta 43 w Radomsku” - w 2021 było to 752 904,39 zł, w 2022 będzie to kwota 1 484 892,22, a w 2023 - 1 021 684,47 zł. Łącznie dofinansowanie wyniesie - 3 259 481,08 zł.

Dodatkowe pieniądze w wysokości 1 mln 400 tys. zł uzyska w 2022 roku także zakończone już zadanie pn. „Rozbudowa ulicy Stara Droga w Radomsku - Etap II”.

- Powiat Radomszczański: przebudowa drogi powiatowej nr 3947E ul. Krasickiego w Radomsku (2 520 365 zł)

Zaplanowano kompleksową przebudowę ul. Krasickiego na odcinku od ul. 11 Listopada (wraz z przebudową tego skrzyżowania) aż do skrzyżowania z ul. Sierakowskiego i Kościuszki oraz odcinka ul. Kościuszki do przejazdu kolejowego. Oprócz modernizacji nawierzchni jezdni, powstaną także nowe chodniki, miejsca postojowe oraz zatoki autobusowe. Wyremontowana zostanie podziemna sieć: telekomunikacyjna, elektryczna oraz kanalizacja deszczowa.

Dodatkowo u zbiegu ulic: Kościuszki, Sierakowskiego i Krasickiego zbudowane zostanie małe rondo. Dzięki temu zmieni się układ ruchu w tym rejonie miasta – kierowcy jadący od strony ul. Kościuszki zyskają możliwość skrętu w ul. Sierakowskiego (czyli w kierunku Centrum Handlowego ERA).

Powiat posiada już całą dokumentację konieczną do prowadzenia tej inwestycji. Jeśli procedury przetargowe przebiegną bez przeszkód, prace na ul. Krasickiego będą mogły być prowadzone w czasie tegorocznych wakacji.

- Otrzymane dofinansowanie, w wysokości 80 procent kosztów tej inwestycji jest nieocenionym wsparciem umożliwiającym poprawę stanu powiatowych dróg - mówi Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora.

- Gmina Dobryszyce: przebudowa drogi gminnej nr 112009E w miejscowości Zdania (823 200 zł)

- Gmina Gomunice: przebudowa dróg gminnych - ul. Sienkiewicza, ul. Kochanowskiego i ul. Leśnej w Gomunicach wraz z budową kanalizacji deszczowej (485 828 zł)

- Gmina Kobiele Wielkie: budowa drogi w miejscowości Orzechówek gm. Kobiele Wielkie (464 533 zł)

- Gmina Przedbórz: remont dróg gminnych - ul. Kazimierza Wielkiego, Mariana Wnuka, Krzywa, Rzemieślnicza, Sportowa, Stefana Żeromskiego w Przedborzu (1 352 635 zł)

- Gmina Radomsko: przebudowa drogi w Cerkawiźnie (124 218 zł)

- Gmina Wielgomłyny: przebudowa drogi gminnej nr 112557E Goszczowa - Zalesie - Wielgomłyny Kolonia na odcinku od miejscowości Zalesie do skrzyżowania z drogą powiatową nr 3920E (760 515 zł)

- Gmina Żytno: Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Maluszyn - ul. Kasztanowa (165 179 zł)

Okręg Piotrkowski otrzymał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 41 mln 875 tys. zł.

W całej Polsce dofinansowanie z Funduszu pozwoli na realizację w tym roku 2 328 zadań, w tym 630 zadań powiatowych i 1 698 zadań gminnych.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański anna milczanowska inwestycje dofinansowanie rządowy program rozwoju dróg
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE