Porównanie kosztów pożyczek online i tradycyjnych

Porównanie kosztów pożyczek online i tradycyjnych Fot. freepik.com

Polski rynek finansowy dynamicznie ewoluuje, oferując konsumentom różnorodne opcje finansowania, zarówno w formie online, jak i tradycyjnej. Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na wybór pożyczki, są koszty związane z jej spłatą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, sprawdź nasz artykuł!

Pożyczka tradycyjna i online - oprocentowanie

Każdy konsument, któremu zależy na uzyskaniu finansowania, zawsze zwraca w pierwszej kolejności uwagę na jedną rzecz. Jest nią oprocentowanie kredytu, które definiuje, jak duże koszta będzie musiał ponieść podczas spłaty. 

Tradycyjne pożyczki bankowe mają oprocentowanie na bardzo zróżnicowanym poziomie. Standardowe kredyty konsumpcyjne i gotówkowe mogą osiągnąć poziom od kilku do kilkunastu procent rocznie, a hipoteczne są z reguły nieco niższe. 

Zgodnie z nowymi przepisami, pozabankowa pożyczka online może być oprocentowana na maksymalnie 20%, jeśli jej termin spłaty przekracza 30 dni. Jeśli została udzielona na krótszy termin, to maksymalne oprocentowanie wynosi zaledwie 5%. 

Pożyczki online i tradycyjne - dodatkowe koszty

Samo oprocentowanie to nie jedyny czynnik, który może wpłynąć na wartość kredytu. Należy doliczyć do niego jeszcze tak zwane koszta pozaodsetkowe, do których należą na przykład opłaty za ubezpieczenie, za odroczenie terminu spłaty, kary za nieterminowe lub wcześniejsze płatności i tym podobne.

W przypadku tradycyjnej pożyczki bankowej maksymalne dodatkowe koszty nie mogą łącznie przekroczyć 45% całkowitej kwoty zobowiązania. Finansowanie online jest objęte takim samym limitem. Dodatkowo maksymalne opłaty w skali roku mogą wynosić maksymalnie 20% kwoty zobowiązania. 

Oznacza to, że w kwestii dodatkowych kosztów, to pożyczki świadczone zarówno przez instytucje pozabankowe, jak i tradycyjne, są regulowane w taki sam sposób. 

Pożyczki online z Flotino - sprawdź możliwości 

Jak widać, koszty poszczególnych form finansowania mogą być do siebie bardzo podobne i w dużej mierze zależą od warunków konkretnej oferty. Ostateczny wybór pomiędzy kredytem online a tradycyjnym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji konsumenta. 

Warto jednak zaznaczyć, że pożyczka internetowa przez wzgląd na ograniczone do minimum  formalności, może być nieco łatwiejsza do pozyskania. Jej proces weryfikacyjny jest też z reguły znacznie szybszy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do odwiedzenia Flotino. To serwis, za którego pośrednictwem można skorzystać z oferty wielu renomowanych pozabankowych firm pożyczkowych. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie flotino.pl/!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE