Długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwali policjanci. Wzmożone policyjne działania trwały od wczesnych godzin rannych 29 kwietnia, do późnych godzin nocnyc...
Długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwali policjanci. Wzmożone policyjne działania trwały od wczesnych godzin rannych 29 kwietnia, do późnych godzin nocnych 3 maja.
W woj. łódzkim funkcjonariusze odnotowali 48 wypadków, w których zginęły dwie osoby a 65 zostało rannych. Niestety mimo licznych apeli funkcjonariusze nadal musieli interweniować w stosunku do ponad 174 kierujących na podwójnym gazie ( nietrzeźwych 124 i 50 osób w stanie po użyciu alkoholu).
W ubiegłym roku długi majowy weekend przypadał na okres od 30 kwietnia do 3 maja 2015 roku (statystycznie dzień krócej). Wówczas policjanci odnotowali 35 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby a 42 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali w minionym roku 124 kierujących na podwójnym gazie.
- Dla porównania w powiecie radomszczańskim doszło do jednego wypadku i 18 kolizji. Trzy osoby zostały ranne. W powiecie radomszczańskim wyeliminowano z ruchu 7 nietrzeźwych kierowców – informuje podkom. Aneta Komorowska z radomszczańskiej policji.
Podczas długiego majowego weekendu, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwali policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z miast można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.
Policjanci kontrolowali także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach były obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
To był bezpieczniejszy weekend majowy na drogach niż rok temu, choć wzrosła liczba pijanych kierowców. Ujawniona liczba kierujących pod wpływem alkoholu z jednej strony świadczy o dużej skuteczności i efektywności pracy policji w walce z nietrzeźwością na polskich drogach, z drugiej strony powinna pobudzać do refleksji, że pomimo licznych apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę na podwójnym gazie.
Jak zwykle najczęstszą przyczyną tragedii były nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.