Piotrków Tryb.: wystawy z Centrum Nauki Kopernik w Mediatece

Piotrków Tryb.: wystawy z Centrum Nauki Kopernik w Mediatece Fot. UM Piotrków Tryb.

Piotrków Trybunalski będzie jednym z dwóch miast z całej Polski, w których pilotażowo realizowany będzie projekt SOWA. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, bo tak brzmi pełna nazwa, to projekt Centrum Nauki Kopernik. Inicjatorem projektu w Piotrkowie Tryb. jest wicewojewoda łódzki - Krzysztof Ciecióra.

- Niezmiernie cieszymy się, że Mediateka została tak wyróżniona przez Ministerstwo Nauki. Jestem przekonany, że wystawy będą miejscem inspiracji dla dzieci i młodzieży z naszego miasta oraz regionu – mówił prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Krzysztof Chojniak.

SOWA to wspólny projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. O jego umiejscowieniu w naszym mieście poinformował podczas spotkania z mediami minister Wojciech Murdzek.

- Z wielką przyjemnością informuję, że podjąłem decyzję o wyborze Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim, jako miejsca dla pilotażowego projektu Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA – mówił Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Wzbogaci to ofertę edukacyjną placówki, która cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem mieszkańców. Będzie stanowić wartościową ofertę zajęć inspirujących do doświadczania i swobodnego eksperymentowania, wyzwalających kreatywność, a także otwierających młode umysły oraz budzących prawdziwą pasję do nauki - dodał.

Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności będzie stanowić wystawa oraz majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia: logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Wystawa składać się będzie z 15-18 eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne.

- Będąc w Warszawie ciężko jest dotrzeć do społeczności lokalnych. Dzięki temu projektowi będzie to możliwe – mówił Robert Firmhofer, Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik.

SOWA w piotrkowskiej Mediatece powstanie w 2021 roku, a nasze miasto będzie zaledwie jedną z dwóch miejscowości w całym kraju, w którym będzie realizowany projekt pilotażowy. Docelowo będzie on skierowany do 32 miejscowości.

- Bardzo się cieszę, że Piotrków Trybunalski jest pierwszym miastem w Polsce, w którym program SOWA będzie realizowany. Dzięki takim inicjatywom, a także możliwościom jakie daje mediateka odkryjemy talent na miarę Marii Skłodowskiej-Curie czy Kopernika – podkreśla Krzysztof Ciecióra, wicewojewoda łódzki.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski mediateka wystawa centrum nauki kopernik
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE