Piotrków Tryb.: wystawa o Solidarności otwarta

Piotrków Tryb.: wystawa o Solidarności otwarta Fot. UM Piotrków Tryb.

Od piątku, 14 sierpnia 2020 r. w Piotrkowie Trybunalskim można oglądać wystawę plenerową pt. „Tu rodziła się Solidarność”, która stanęła przy Mediatece 800-lecia (wejście główne). Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz.

Ekspozycja ma na celu przedstawienie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.

- Wystawa jest hołdem złożonym osobom, które uczestniczyły w jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku. W pamięci społecznej zapisały się strajki w trójmieście, Szczecinie na Górnym Śląsku. Ale jednocześnie nie możemy zapominać, że w całym kraju, w 700 zakładach strajkowali pracownicy. Dlatego powstania Solidarności należy upatrywać i w mniejszych. Ta wystawą plenerową chcemy przypomnieć zarówno o ogólnopolskich masowych strajkach, jak również o okolicznościach powstania Solidarności w wymiarze lokalnym – mówiła podczas otwarcia wystawy Katarzyna Helik z łódzkiego IPN, współtwórczyni wystawy.

Ekspozycja składa się z 3 części:
- ogólnopolskiej - to 6 plansz (2 ekspozytory)
- regionalnej - dotyczącej danego regionu - także 6 plansz (2 ekspozytory)
- lokalnej – poświęconej miastu lub województwu, w którym prezentowana jest wystawa

- Jest to bardzo cenna inicjatywa i świetna lekcja historii. Odbiorcami wystawy są bez wątpienia uczestnicy i obserwatorzy tych wydarzeń. Ale przede wszystkim jest to ekspozycja skierowana do osób, które w tym okresie się rodziły i ich dzieci. Na kilkunastu planszach w pigułce przedstawiona jest historia ruchu, który – jak mówił św. Jan Paweł II - zmienił oblicze tej ziemi – komentował po otwarciu wystawy wiceprezydent Piotrkowa Tryb., Andrzej Kacperek.

Ekspozycję, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, będzie można oglądać do 25 sierpnia

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski mediateka wystawa solidarność
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE