Piotrków Tryb.: Startuje remont parku Belzackiego

Piotrków Tryb.: Startuje remont parku Belzackiego Fot. UM Piotrków Tryb.

Rozpoczęła się rewaloryzacja parku Belzackiego w Piotrkowie Trybunalskim. Prace przywracające świetność temu wyjątkowemu miejscu, spowodowały czasowe zamknięcie zieleńca.

W marcu plac budowy został oficjalnie przekazany wykonawcom inwestycji – firmie Garden Designers Derkacz i wspólnicy z Lublina. Teren inwestycji został już ogrodzony, a mieszkańcy nie mogą przebywać na placu budowy.

Rewaloryzacja parku Belzackiego zakłada przywrócenie świetności tego urokliwego miejsca. Po przeprowadzonej inwestycji zmieni się tu niemal wszystko.

Przewidziano m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole.

W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości.

Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe.

Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

Jednym z najtrudniejszych etapów prac będzie wykonanie robót tzw. hydrotechnicznych, czyli tych związanych z odnowieniem stawu. To bardzo szeroki zakres specjalistycznych prac m.in. przy przepustach, skarpach i pomostach. Na zbiorniku wodnym przewidziano także budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.

Koszt inwestycji to blisko 9,9 mln zł (9.875.044,45 zł). Miasto wyda ze swojego budżetu około połowy tej kwoty. Resztę, ponad 5 mln zł, pokryje dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 3 mln 241 tys. zł stanowi dotacja, 2 mln 160 tys. zł WFOŚiGW przekaże w formie pożyczki.

Zgodnie z założonym harmonogramem inwestycja mam być gotowa do połowy lipca 2022 roku, choć roboty w zakresie wniosku do WFOŚ (tj. w obrębie obszar zabytkowego parku) mają potrwać do 30 października 2021 r.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski urząd miasta piotrków park belzacki rewaloryzacja inwestycja remont
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE