Piotrków Tryb.: powstanie Powiatowe Centrum Przesiadkowe

Piotrków Tryb.: powstanie Powiatowe Centrum Przesiadkowe Fot. UM Piotrków Tryb.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe jeszcze w tym roku powstanie na terenie byłego dworca PKS. W czwartek (4 lutego) w byłym budynku dworca odbyła się konferencja prasowa poświęcona rewitalizacji tego miejsca.

- Inwestycję zaplanowaliśmy w dwóch etapach. Pierwszy obejmujący przebudowę placu manewrowego, chcemy wykonać w tym roku. Drugi, czyli zakładający modernizację budynku, w którym obecnie się znajdujemy, planujemy skończyć w 2023 roku. Jednak termin ten będzie zależny od wielu czynników, m.in. postępowania przetargowego – informował podczas konferencji prasowej Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego, które jest właścicielem całej nieruchomości.

W inwestycji uczestniczyć będzie też miasto, które już na etapie uzgodnień i koncepcji ściśle współpracowało z powiatem.

- We własnym zakresie wybudujemy ciepłociąg, który ogrzeje budynek dworca. Dodatkowo, najprawdopodobniej w formie porozumienia, przekażemy na rzecz Starostwa Powiatowego, pieniądze na budowę części Centrum, która będzie obsługiwać linie podmiejskie. Dzięki przeniesieniu tych linii w to miejsce odciążymy z ruchu przesiadkowego ul. Grota-Roweckiego – zaznaczał podczas spotkania z mediami prezydent Krzysztof Chojniak.

Oprócz linii podmiejskich na nowym Centrum Przesiadkowym obsługiwane będą połączenia międzynarodowe oraz krajowe. O zmianach na placu manewrowym mówił Mariusz Stobiecki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

- Na całym placu pojawi się nowa nawierzchnia jezdni. Strefa chodnikowa ułożona będzie z płyt granitowych, które będą nawiązywać do tych znajdujących się na ul. POW. Przed starym budynkiem dworca wybudujemy parking dla samochodów osobowych, a na wprost niego powstaną wiaty przystankowe dla linii podmiejskich. Linie autobusowe międzynarodowe i krajowe obsługiwane będą w miejscu dzisiejszych stanowisk. Dodatkowo stworzymy parking dla autobusów. Pojawi się też dużo więcej zieleni, a całość oświetlą latarnie ledowe – wyjaśnił Mariusz Stobiecki.

Jak zapowiedział podczas konferencji starosta Wojtysiak najprawdopodobniej w kwietniu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie pierwszego etapu, a prace mają zakończyć się w październiku tego roku.
Bardzo ważną rolę w Powiatowym Centrum Przesiadkowym będzie odgrywać dawny budynek dworca. W nim stworzone zostanie nowoczesne miejsce obsługi pasażerskiej z internetowym systemem informacji, zapleczem sanitarnym oraz strefą gastronomiczną. W tym budynku mają powstać także miejsca handlowe, w których swoje produkty będą oferować lokalni producenci żywności.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski powiat piotrkowski powiatowe centrum przesiadkowe
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE