Piotrków Tryb.: park Belzackiego przejdzie metamorfozę

Piotrków Tryb.: park Belzackiego przejdzie metamorfozę Fot. UM Piotrków Tryb. - wizualizacja

Letnia scena, plac zabaw i siłownia, tysiące nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów oraz podest widokowy z leżakami – to tylko część z nowości, jakie pojawią się w parku Belzackim w Piotrkowie Trybunalskim.

Inwestycja związana z przebudową zieleńca ma wystartować już w przyszłym roku.

- Przygotowaliśmy nowy projekt rewitalizacji tego miejsca. Po przeprowadzonej inwestycji zmieni się tu niemal wszystko, a park Belzacki zachęcał będzie do spacerów wieloma atrakcjami – mówi prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Krzysztof Chojniak zaznaczając, że planowana rewaloryzacja parku to nie tylko inwestycja w rekreację, ale także ekologię.

- Nieustannie dbamy o przyrodniczą równowagę w Piotrkowie Trybunalskim wiedząc, jak ważne są „zielone płuca” w każdym mieście. Taką funkcję w zachodniej części miasta będzie pełnił zrewitalizowany park Belzacki – podkreśla prezydent.

Rewaloryzacja zieleńca zakłada m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole.

W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości.

Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe. Przewidziano również remont kładki, budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.

Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

- Stworzymy atrakcyjne miejsce podkreślające przyrodnicze oraz historyczne walory zieleńca – podsumowuje prezydent Krzysztof Chojniak.

Piotrkowski magistrat pozyskał na inwestycję dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - ponad 5 mln złotych na realizację prac (dotacja 3.241.397 zł, pożyczka 2.160.952 zł).

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski urząd miasta piotrków park belzackiego rewitalizacja inwestycja przebudowa
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE