Piotrków Tryb.: Muzeum Marcepanów zaprasza do nowej siedziby

Piotrków Tryb.: Muzeum Marcepanów zaprasza do nowej siedziby Fot. UM Piotrków Tryb.

Po pandemicznej przerwie w Piotrkowie Tryb. startuje Muzeum Marcepanów. Inauguracja nastąpi w Noc Muzeów.

Muzeum Marcepanów działa w Piotrkowie Tryb. już od kilku lat. Ta wyjątkowa atrakcja turystyczna mieściła się dotychczas przy ulicy Grodzkiej.

Pandemiczną przerwę twórcy muzeum wykorzystali na rozwój i przenieśli się do nowej siedziby przy Rynku Trybunalskim 2 (wejście od ul. Sierdzkiej), gdzie jeszcze niedawno mieściła się filia nr 2 piotrkowskiej książnicy.

Muzeum podzielone jest na dwie części. Sala główna poświęcona jest renesansowym tradycjom Piotrkowa Trybunalskiego i produkcji marcepanów, czyli historii słodyczy. Druga część to ekspozycja opowiadająca o Legionach Polskich.  

- Zapraszamy w każdą sobotę, a docelowo muzeum będzie działać także we wtorki i czwartki – mówi dr hab. Jacek Bonarek, wykładowca piotrkowskiej filii UJK i jeden z twórców tego wyjątkowego miejsca na mapie naszego miasta.

Muzeum w nowej siedzibie odwiedził prezydent Krzysztof Chojniak, który nie tylko rozmawiał o rozwoju i funkcjonowaniu placówki, ale także sam przyrządził marcepan.

Jak opowiadał dr hab. Jacek Bonarek muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem, a odwiedzają je szczególnie dzieci z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic.

- Nie brakuje także wycieczek z innych miast. Gościliśmy turystów z Warszawy, Białegostoku czy Wrocławia. Kiedyś mieliśmy gościa, który wracając z nart do Szczecina musiał przejechać przez Piotrków Trybunalski, żeby pojawić się w naszym muzeum – mówił Jacek Bonarek, tłumacząc duże zainteresowanie tą tematyką wśród odwiedzających.

- Magia tego miejsca polega nie tylko na możliwości samodzielnego wykonania marcepana, ale także zrozumienia, czym były słodycze, kiedy nie produkowano ich przemysłowo. Nasze muzeum pokazuje, że słodycze mogły być lekarstwem, a nie przekleństwem, jak ma to miejsce w XXI wieku - dodał.

Dzieląc się swoimi wrażeniami z wyrobienia własnego marcepana prezydent Krzysztof Chojniak zachęca wszystkich piotrkowian do odwiedzania muzeum.

- To miejsce jest znane w całym kraju. Chcielibyśmy, aby poznało je jeszcze więcej piotrkowian, a idealna okazja będzie już w sobotę 15 maja, podczas Nocy Muzeów – zaprasza prezydent Chojniak.

- Ze względu na obostrzenia organizacja będzie skromniejsza niż byśmy chcieli - zaznacza dr hab. Jacek Bonarek, ale zapowiada wiele atrakcji.

- Będzie nowa wystawa poświęcono tradycjom komunijnym w Piotrkowie Trybunalskim w XIX i XX wieku, pogawędki o Legionach w naszym mieście oraz stanowiska rzemiosł tradycyjnych, na których rekonstruktorzy będą pokazywali wyroby z gliny czy wikliny – mówi dr hab. Jacek Bonarek.

Podczas Nocy Muzeów placówka zaprasza na bezpłatne warsztaty, które potrwają do godziny 22:00.

Muzeum Marcepanów to kolejna ciekawa oferta na Starówce obok otwartego niedawno Mini Muzeum Lodów oraz Muzeum „Browar do góry nogami” w Centrum Edukacji Browarniczej.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski muzeum marcepanów
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE