Pierwszy odcinek A1 z dwiema jezdniami po trzy pasy ruchu

Pierwszy odcinek A1 z dwiema jezdniami po trzy pasy ruchu Fot. K. Gajda

Dobiegają końca prace na odcinku autostrady A1 Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego. Od 2 grudnia, kierowcy jadący z południa kraju po przekroczeniu granicy województw będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu i całą szerokość i jezdni na 7-kilometrowym odcinku - do Radomska.

To pierwszy z pięciu odcinków A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową, który będzie funkcjonował w docelowym trzypasowym układzie ruchu i gdzie zakończono już wszystkie prace.

W połowie grudnia GDDKiA przekaże kolejny odcinek jezdni między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim. W tym przypadku chodzi o blisko 4-kilometrowy fragment jezdni w kierunku Łodzi, między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Piotrków Trybunalski Zachód wraz z łącznicami obu węzłów. Tym samym kierowcy będą mieli do dyspozycji obie jezdnie w pełnym przekroju na odcinku blisko 16 km pomiędzy Tuszynem i węzłem Piotrków Trybunalski Południe.   

Zgodnie z planami, do końca tego roku na budowanej autostradzie A1, udostępnione mają zostać jeszcze kolejne dwujezdniowe odcinki: Kamieńsk - Radomsko (woj. łódzkie) oraz pozostałe 10 km w woj. śląskim, od okolic Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. W efekcie kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie na długości blisko 56 km. 

Przekazanie do ruchu obu jezdni w pełnej szerokości nie oznacza jednak podniesienia limitu prędkości do tego obowiązującego na autostradzie (140 km/h). Na czterech z pięciu odcinków w dalszym ciągu prowadzone są prace i ograniczenie prędkości będzie obowiązywało do chwili zakończenia kontraktów. 

Przypomnijmy. Realizacja 24-kilometrowego odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk, na który umowę podpisano w kwietniu 2019 r., zakończy się w III kw. przyszłego roku. 

Więcej o:
a1 budowa a1 utrudnienia dk1 autostrada a1 budowa a1 radomsko a1 kamieńsk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE