Patelnie gastronomiczne, czyli naczynia, bez których nie uda się gotowanie

Patelnie gastronomiczne, czyli naczynia, bez których nie uda się gotowanie Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Patelnie gastronomiczne to bez wątpienia podstawowe elementy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu restauracji, firmy cateringowych, hoteli, stołówek, czy innych obiektów zbiorowego żywienia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór optymalnych rozwiązań wcale nie jest zadaniem łatwym, dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek, które będą przydatne i posłużą nam w trakcie wyboru patelni do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

Jakie patelnie gastronomiczne warto kupić?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie patelnie gastronomiczne będą nam przydatne. Oznacza to więc, że powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszych osobistych potrzeb i preferencji, a także dokładnie przyjrzeć się ofercie naszego lokalu, jeżeli wybieramy patelnie do takiego miejsca.

Na początek warto na przykład zwrócić uwagę na dietę, gdyż jest to dość ważne kryterium podczas wyboru. Kluczowe będzie także źródło ciepła, gdyż nie wszystkie patelnie gastronomiczne będą nadawały się na każdy rodzaj kuchenki. Musimy również wiedzieć o tym, że Istnieją różne patelnie, czyli na przykład patelnie gastronomiczne teflonowe, patelnie ceramiczne, patelnie żeliwne, kamienne, miedziane, a nawet szklane.  wybór odpowiedniego rozwiązania pozostaje oczywiście kwestią indywidualną.

Najlepsze patelnie gastronomiczne, czyli ich rodzaje

Z całą pewnością w naszych domach, jak i w wielu lokalach gastronomicznych patelnie teflonowe cieszą się dużą popularnością. Wyróżniają się nieprzywierającą powierzchnię, a do przygotowania na niej dań wystarczy odrobina tłuszczu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeszcze do niedawna mieliśmy swoją obaw przed szkodliwym związkiem PFOA, czyli kwasem pefluorooktanowym, który nie był bezpieczny dla zdrowia.

Jednak współcześnie produkowane patelnie gastronomiczne, jak i te przeznaczone do użytku domowego oznaczone odpowiednim znakiem, nie zawierają tego związku. Pomimo tego warto tutaj zachować ostrożność, gdyż nie każda powierzchnia tego typu będzie odporna na uszkodzenia i przywieranie.

Dość dobrym rozwiązaniem bywają także patelnie ceramiczne, które był dno zarysować. Zostały one wykonane z przyjaznego dla środowiska i człowieka materiałów, czyli ceramiki. Istotne jest również to, że powłoka ceramiczna może nagrzewać się do wyższych temperatur, patelnia teflonowa. Tego typu rozwiązania cechują się dużą uniwersalnością, gdyż świetnie nadają się do smażenia, ale i duszenia różnych potraw.

Patelnie gastronomiczne żeliwne są niezwykle praktyczne, gdyż długo potrafią utrzymać wysoką temperaturę. Śmiało możemy przyznać, że są to rozwiązania bezpieczne dla człowieka, a także wyróżniają się swoją trwałością i niezawodnością, dlatego, jeżeli zdecydujemy się na ich zakup, możemy uznać, że jest to inwestycja na długie lata.

Istnieją również patelnie emaliowane, które bardzo często stanowią wybory dla kuchni domowej. Oczywiście powierzchnia emaliowana zazwyczaj jest po obu stronach patelnie i nie wchodzi ona reakcję z żywnością. Tego typu rozwiązanie polecany jest także alergikom, a takie patelnie gastronomiczne również świetnie utrzymują ciepło.

Patelnie gastronomiczne kamienne najczęściej produkuje się z granitu lub marmuru i wyróżniają się tym, za długo utrzymują ciepło i są dość trwałe. Pozostają także odporne na zarysowania.

Nowoczesnym rozwiązaniem bywają także patelnie gastronomiczne szklane i miedziane, które niezaprzeczalnie podbijają serca wielu kucharzy. Szklane patelnie z powodzeniem świetnie nadają się do mycia w zmywarce, a miedziany rozwiązanie doskonale przewodzą ciepło.

Podsumowanie

Jak widać, istnieją różne patelnie gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę. Wybór oczywiście pozostaje kwestią indywidualną, ale z pewnością w lokalach gastronomicznych warto zainwestować w różne rozwiązania, które niezaprzeczalnie będą nam często przydatne w trakcie gotowania.

Przedstawiliśmy krótką charakterystykę najpopularniejszych rozwiązań ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Jednak mimo tego, że patelnie gastronomiczne stanowią jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi, bywają przeznaczone do dość wąskiego użytku. Możemy liczyć na to, że kupimy patelnie grillowe, patelnie dobry, a nawet patelnie do serwowania na nich dań i tak dalej. Niezaprzeczalnie w domu najpopularniejszym rozwiązaniem będą między innymi patelnie do naleśników.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE