Park przy Jagiellońskiej w Radomsku jeszcze w tym roku? Ma być dog-park i wiele innych atrakcji

Park przy Jagiellońskiej w Radomsku jeszcze w tym roku? Ma być dog-park i wiele innych atrakcji Fot. Wojciech Bojdo

Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, który ma wyłonić wykonawcę nowego parku. Obiekt powstanie przy ul. Jagiellońskiej w Radomsku. Sprawdziliśmy, co przewiduje inwestycja.

Docelowo planowany park ma mieć powierzchnię całkowitą wynoszącą 0,7635 ha. Powstanie na terenie zlokalizowanym przy ul. Jagiellońskiej, pomiędzy ul. św. Jadwigi Królowej i Szpitalem Powiatowym.

Park w założeniu ma wykorzystywać w pełni ukształtowanie terenu przeznaczonego pod inwestycję, jego obecny drzewostan i być naturalnym przedłużeniem dla znajdującej się już w jego obrębie strefy street workout i placu zabaw.

- Obecnie na tym terenie znajduje się 51 drzew - głównie robinie akacjowe, czeremchy amerykańskie i topole, ale również wierzby, klony oraz pojedyncza jabłoń i orzech włoski. Wszystkie drzewa są w stanie dobrym i wszystkie stanowić będą ważną część parku. Do istniejącej już zieleni wkomponowane zostaną rabaty z nawodnieniem, a w centralnym punkcie względem wytyczonych ciągów pieszych posadzone zostanie drzewo tlenowe. Większość ścieżek wykonana ma być z przepuszczalnych nawierzchni mineralnych i, jeśli to możliwe, poprowadzona zgodnie z wydeptanymi już pieszymi ścieżkami – wyjaśnia Wiktor Lewandowski z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Radomsku.

W południowej części parku znajduje się skarpa, przy której zaprojektowana została ława z siedziskiem. Skarpa będzie wcześniej odpowiednio wzmocniona murkiem oporowym.

Jedną z głównych atrakcji parku ma być nowoczesna fontanna kaskadowa z bloczków betonowych. Konstrukcja ma mieć wymiary ok. 11 m długości i nieco ponad 1 m wysokości, a na jej szczycie znajdować się będą donice na turzycę torfową.

- Kaskadowa konstrukcja fontanny ma za zadanie zapewniać kojące efekty dźwiękowe. W projekcie przewidziano również instalację stacji meteorologicznej, domków dla owadów, domków dla jeży, ula dla pszczół, budek dla ptaków, karmników i poidełek dla ptaków, tabliczek o sposobie karmienia ptaków tablice edukacyjne, zabawkę typu „światowid” oraz elementy małej architektury – mówi Wiktor Lewandowski.

Wydzieloną częścią parku będzie ogrodzony plac zabaw dla psów z płotkami do przeskoków, kładką dla psów, koszem na odchody i psim pisuarem. Do każdego projektowanego obiektu małej architektury został przewidziany dostęp dla osób niepełnosprawnych.

W skład przewidzianych prac wchodzą również instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, instalacja monitoringu oraz oświetlenia.

- Obecnie trwają przygotowania dokumentacji do procedury przetargowej. Niektóre elementy parku w wersji finalnej mogą się różnić. Inwestycja powinna być ukończona do końca tego roku – podkreśla Wiktor Lewandowski.

Więcej o:
radomsko jagiellońska park jagiellońska nowy park radomsko budowa parku inwestycja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE