Pamiętaj o wywieszeniu flagi.

2 maja w Polce jest obchodzone święto flagi Rzeczypospolitej. Upamiętnia ono zawieszenie biało-czerwonej flagi przez żołnierzy polskich na kolumnie zwycięstwa w bitwie o Berlin. Pomimo tego,... ››

2 maja w Polce jest obchodzone święto flagi Rzeczypospolitej. Upamiętnia ono zawieszenie biało-czerwonej flagi przez żołnierzy polskich na kolumnie zwycięstwa w bitwie o Berlin. Pomimo tego, że to święto jest stosunkowo młode, warto uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w walce o honor ojczyzny. Dlatego wywieśmy flagę, bo to nasz obywatelski obowiązek.

 

Barwy biała i czerwona po raz pierwszy nieoficjalnie zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

 

Oficjalnie kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku, w której czytamy:

 

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1.

Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2.

Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

 

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że w poniedziałek 2 maja o godzinie dwunastej na placu 3 Maja zacznie się happening harcerzy dotyczący tego święta. W trakcie jego trwania zostanie m.in. stworzony wspólnie plakat „Moja Ojczyzna" i powstanie Żywa Flaga naszej ojczyzny.

 

 

Jak wieszać  flagę/flagi by postępować zgodnie z prawem można przeczytać na stronie Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego.

Więcej o:
swieto flagi polskiej trzeci maja patriotyzm flaga biel czerwien
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE