Otwarto nową kwaterę na Składowisku Odpadów w Płoszowie

Otwarto nową kwaterę na Składowisku Odpadów w Płoszowie

W czwartek, 22 sierpnia dokonano oficjalnego otwarcia nowej kwatery do składowania odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie w gminie Radomsko.

Obecna kwatera rozbudowana została o dodatkowy sektor eksploatacyjny, przewidziany do równoległej eksploatacji i późniejszej rekultywacji, jako jedna kwatera składowania odpadów. Sektor nr 2 stanowi obszar do składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Co to oznacza dla mieszkańców Radomska? Między innymi to, że opłaty za wywóz śmieci nie będą droższe.

- Realizacja inwestycji umożliwi nam kompleksowe zagospodarowanie odpadów z jednej instalacji i w jednym miejscu bez konieczności transportu do innych instalacji regionalnych i ponoszenia dodatkowych kosztów. Wywożenie tego balastu na zewnątrz, biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że nie mamy do tego przeznaczonych samochodów, spowodowałoby, że śmieci byłyby u nas bardzo drogie. Nikt nie zdaje sobie z tego sprawy, jak bardzo i nawet nie chcę o tym myśleć. Ta nowa kwatera zabezpieczyła nam na lata, tą bezpieczną cenę, gdzie w innych miastach jest ona dużo wyższa
- mówi Marek Glądalski, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku.

Przewidywany okres eksploatacji całej kwatery to co najmniej 15 lat. Jak mówił prezes Glądalski ten okres jest umowny, ponieważ po modernizacji zakładu w Płoszowie poziom odzyskiwania surowców wzrośnie z obecnych 34 proc. do 50-60 proc., a odpadów trafiających na składowisko będzie znacznie mniej. Powierzchnia nowego sektora  to 2,65 ha, a jego pojemność stanowi 320 000 m³.

Inwestycja została sfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi. W 95% poprzez udzielenie Przedsiębiorstwu preferencyjnej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia. Budowa nowego sektora do składowania odpadów kosztowała prawie 5 mln zł, w tej kwocie zawiera się również zakup spycharki gąsienicowej.

Zakład w Płoszowie oprócz odpadów z Radomska, przyjmuje je z całego powiatu radomszczańskiego, a nawet z miast w województwie łódzkim. PGK przygotowuje się teraz do modernizacji sortowni w Płoszowie i rekultywacji pierwszej kwatery na wysypisku.

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli prezydent Jarosław Ferenc, wicestarosta Jakub Jędrzejczak, prezes zarządu WFOŚiGW w Łodzi Wojciech Miedzianowski, poseł PiS Krzysztof Maciejewski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Kazimierz Perka, wójt gminy Radomsko Roman Radczyc, przewodniczący rady nadzorczej PGK Jerzy Słowiński, przewodniczący Rady Miasta Rafał Dębski, Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej, prezes zarządu Foleco, wykonawcy, a także Ireneusz Pałac.

Więcej o:
pgk radomsko zakłada odadów w płoszowie nowa kwatera odnapód płoszów śmieci pgk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE