Opuchnięte stopy w ciąży - jak sobie z tym radzić?

Opuchnięte stopy w ciąży - jak sobie z tym radzić? Fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzą wówczas ogromne zmiany, które często sprawiają, że stopy są ciężkie i opuchnięte. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać? Podpowiadamy. 

Jak uzyskać ulgę? 

Chociaż opuchnięte stopy mogą, ale nie muszą być bolesne, z pewnością mogą być niewygodne i uciążliwe. Na szczęście możesz wypróbować kilka prostych strategii, które pomogą Ci złagodzić objawy w czasie ciąży. 

Zmniejsz spożycie kofeiny 

Podczas gdy okazjonalne spożywanie kofeiny w czasie ciąży nie jest szkodliwe (a przecież człowiek musi nie spać!), picie zbyt dużej ilości kofeiny nie jest uważane za dobre dla dziecka. Może także pogorszyć obrzęki. Kofeina jest środkiem moczopędnym, co powoduje, że musisz częściej biegać do toalety, a to z kolei sprawia, że Twój organizm myśli, że musi zatrzymać płyny. Będąc w ciąży warto więc ograniczyć spożycie kawy, co przyczyni się do lepszego stanu zdrowia. Efekt będzie zauważalny od razu. 

Pamiętaj jednak o nawodnieniu - i to w dużym stopniu. Każdego dnia pij dużą ilość wody. Pozytywnie wpłynie to na Twój organizm i sprawi, że poczujesz się o niebo lepiej. 

Zamiast tego spróbuj kawy bezkofeinowej z mlekiem lub herbaty ziołowej, np. z mięty pieprzowej, która doda Ci energii.  Sklep Relaxsan prychodzi z pomocą w kwestii zdrowia nóg. Znajdzesz tu bowiem profeesjonalne pończochy uciskowe oraz skarpety bezuciskowe damskie

Podnieś stopy i odpocznij 

Nawet jeśli masz milion rzeczy, które chcesz zrobić przed narodzinami dziecka, staraj się usiąść i podnieść nogi, kiedy to tylko możliwe. 

Ciągłe siedzenie nie jest dobre dla Twojego krążenia, ale ciągłe stanie jest również ciężkie dla Twojego pięknego, ciężarnego ciała. 
Siedzenie z uniesionymi stopami przez jakiś czas - zwłaszcza pod koniec dnia - może pomóc w odprowadzeniu płynów, które gromadziły się w nogach w ciągu dnia. 

Noś luźną, wygodną odzież 

Noszenie ciasnych ubrań, zwłaszcza wokół nadgarstków, talii i kostek, może pogorszyć obrzęk. Zasadniczo uniemożliwia to swobodne krążenie krwi. 

Staraj się nosić luźne, wygodne ubrania - a przynajmniej unikaj ciasnych gumek. Urocze i wygodne mogą być zarówno ciążowe sukienki maxi latem, jak i lejące się kardigany lub swetry z joggerami zimą. 

Pamiętaj, że opuchnięte stopy w ciąży nie są czymś niezwykłym. Dolegliwości te pojawiać się mogą nawet u tych kobiet, które szczególnie zwracają uwagę na stan swojego zdrowia. Dzięki naszym radom możesz jednak zniwelować te dolegliwości i sprawić, by nogi były opuchnięte nieco mniej. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE