Ograniczenia w poruszaniu się obowiązują także seniorów?

Ograniczenia w poruszaniu się obowiązują także seniorów? Fot. Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na wczorajszej (23 października) konferencji prasowej, że od soboty cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej. Jak mówił, ograniczenia w poruszaniu obejmą dzieci i młodzież do 16 roku życia. Poprosił także seniorów, aby nie wychodzili z domów bez potrzeby. Okazuje się jednak, że zapisy ograniczające przemieszczanie się osób starszych znalazły się w nowym rozporządzeniu.

W rozporządzeniu, które weszło w życie wczoraj późnym wieczorem, czytamy, że osoby powyżej 70 lat mogą wychodzić z domu tylko w trzech przypadkach: w celu wykonywania czynności zawodowych lub służbowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb dnia codziennego oraz uczestniczenia w kulcie religijnym.

Rozporządzenie nie określa jednak kar za złamanie tego przepisu. Pytany o to na wczorajszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki stwierdził, że to wyłącznie zalecenie, a nie odgórny zakaz. Na stronie internetowej gov.pl również czytamy jedynie o apelu. Nie do końca wiadomo zatem, jak traktować ten zapis.

Ograniczenia dotkną także małoletnich, którzy nie ukończyli 16 lat. Pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem nie mogą się oni przemieszczać bez opiekuna w godz. 8.00 – 16.00. Zakaz ten nie obowiązuje, gdy dziecko idzie do szkoły lub z niej wraca oraz w weekendy.

Więcej o:
koronawirus covid-19 pandemia lockdown obostrzenia młodzież seniorzy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE